A A+ A++

Na początku grudnia Podkowa Leśna rozstrzygnęła przetarg na odnowę oblicza alei Lipowej. Oznaczać to będzie całkowitą rewitalizację.

Zadanie polega na wykonaniu ścieżki rowerowej na całej długości, przebudowę sieci teletechnicznej i chodnika na wysokości ronda, a Podkowa zdobyła na nie dotację.

– Aleja Lipowa wyróżnia się wysokimi walorami urbanistycznymi, architektonicznymi i rekreacyjnymi. Należy do najbardziej malowniczych i wartościowych krajobrazowo duktów Podkowy Leśnej, dlatego do projektowania jej Urząd miasta podchodził z najwyższą starannością. Do współpracy w tym zakresie zaprosiliśmy Panią dr Marzenę Suchocką, eksperta naukowego, wykładowcę w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW, pracownika Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, gdzie jest kierownikiem Zespołu Badań i Analiz Stanu Zdrowotnego Zadrzewień na Terenach Zurbanizowanych. Jest również Przewodniczącą sekcji Drzew Miejskich Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego – opowiada o kulisach przygotowań do inwestycji Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

– Proces projektowania, a szczególnie uzgadniania dokumentacji projektowej w Podkowie Leśnej nie jest prosty, dlatego prace te trwały ponad dwa lata. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ) (24.11.2017r.). Przewidziane jest wykonanie nawierzchni mineralnej ścieżki rowerowej, a chodnika częściowo o nawierzchni mineralnej, częściowo z płyt granitowych. MWKZ Decyzją (25.03.2018) wyraził zgodę na prowadzenie prac budowlanych polegających na budowie ścieżki rowerowej i chodnika wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Al. Lipowej. Konserwator podkreślił, że „Realizacja zamierzenia zgodnie z projektem jest dopuszczalna z punktu widzenia konserwatorskiego i nie wpłynie negatywnie na wartości chronione układu urbanistycznego Podkowy Leśnej. W projekcie nie przewidziano wycinki drzew. Projektowana inwestycja dostosowana jest do istniejącej zabudowy historycznej i nie będzie negatywnie oddziaływała na zastany krajobraz architektoniczny”. Projekt posiada także uzgodnienia Regionalnego Konserwatora Przyrody działającego z upoważnienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Starostwo Powiatowe i posiada wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę. Przebudowa rozpocznie się w przyszłym roku, jej przewidziany koszt wynosi 596 550 zł – dodaje.

Inwestycja realizowana będzie etapowo, podług możliwości finansowych miasta. – W przyszłym roku zostanie wybudowana ścieżka rowerowa na całej długości, przebudowana sieć teletechniczna, wjazdy na posesje i chodnik na wysokości ronda. Pozostała część deptaka zostanie zrealizowana w dalszej perspektywie ( jak będą środki finansowe) – podał Artur Tusiński.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga, będzie wiało. To efekt cyklonu Fabian
Następny artykułHrubieszów: Centrum w centrum