Wybory do europarlamentu we Wrocławiu zaplanowano na 9 czerwca. We Wrocławiu będzie więcej obwodowych komisji wyborczych niż w dwóch poprzednich głosowaniach (parlamentarnych – w październiku, samorządowych – w kwietniu), bo aż 332.
Do 10 maja kandydatów do komisji mogły zgłaszać komitety wyborcze. Członkiem komisji wyborczej można zostać również bez wsparcia partyjnego. Liczba członków różni się, skład zależy od wielkości obwodu, czyli liczby mieszkańców. Szkolenie obejmuje procedury wyborcze, zasady przygotowania lokalu wyborczego oraz kart do głosowania.
Galeria zdjęć
Aby zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej na terenie Wrocławia trzeba spełniać następujące warunki:
- najpóźniej w dniu zgłoszenia trzeba kończyć 18 lat,
- posiadać obywatelstwo polskie;
- nie być pozbawionym praw publicznych;
- należy być mieszkańcem województwa dolnośląskiego wpisanym w Centralnym Rejestrze Wyborców z prawem do głosowania na terenie Dolnego Śląska;
- oczywiście, członkiem komisji wyborczej nie może być również osoba startująca w wyborach, bliscy krewni i powinowaci kandydatów.
Ile się zarabia za pracę w obwodowej komisji wyborczej?
Diety z tytułu członkostwa w obwodowej komisji wyborczej wynoszą:
- przewodniczący komisji – 700 zł;
- zastępca przewodniczącego – 600 zł;
- członek komisji – 500 zł.
Diety wypłacane są w złotówkach.
Zobacz również
Chętni do pracy w komisjach jeszcze mogą się zgłaszać. Zgłoszenia kandydatów przyjmują urzędnicy wyborczy w trakcie dyżurów w siedzibie Urzędu Miejskiego Wrocławia (pl. Nowy Targ 1-8, 50-141 Wrocław). Dokumenty należy złożyć osobiście.
Zgłoszenie – mimo spełnienia warunków, nie gwarantuje powołania na członka komisji, bowiem zależy to od liczby kandydatów na członków zadeklarowanych przez komitety wyborcze.
Źródło: materiały prasowe
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS