A A+ A++

Niewielki, pamiątkowy album z 1836 r. zawiera ponad 20 grafik z widokami Gdańska i okolic. Część z nich przedstawia znane miejsca, takie jak Długi Targ, ale pojawiają się też mniej znane ujęcia okolic oddalonych od centrum, np. Nowego Portu czy Brzeźna. Nowy eksponat trafił do Muzeum Gdańska z okazji 50-lecia tej instytucji. 

Pamiątka rodziny Feyerabendów

Album należał do gdańskiej rodziny Feyerabendów, która w 1747 r. założyła firmę Daniel Feyerabend, zajmującą się importem wina z Europy Zachodniej i zaopatrującą w trunki gdański handel detaliczny oraz lokale gastronomiczne. Siedziba firmy początkowo mieściła się w Bramie Szerokiej, od 1849 r. na Targu Drzewnym. Mimo zmieniających się właścicieli firma działała pod tą nazwą aż do 1945 r.

– Ta rodzinna pamiątka to niezwykle ciekawy przedmiot związany z życiem codziennym i obyczajowością dawnych mieszkańców Gdańska – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska. – Znamy osobę, która zleciła przygotowanie albumu, ale nie jesteśmy całkowicie pewni, komu został podarowany. 

Album jest oprawiony w czerwony papier imitujący skórę, został złożony z przyciętych, luźnych druków, które w XIX w. krążyły na rynku. Na papierowych kartach znajdują się także znaki wodne dwóch gdańskich papierni.

Zakup pamiątki do zbiorów Muzeum Gdańska sfinansował Browar Amber z Bielkówka.

Unikalne ujęcia

Wewnątrz albumu znajduje się odręczna dedykacja, z której wynika, że album przekazał w prezencie Johann Josef Feyerabend wraz z małżonką. Kim był obdarowany?

– Znamy tylko jego inicjały, czyli W.L.F. – mówi Dargacz. – Jeśli pozostalibyśmy w kręgu rodziny, mógł to być Wilhelm Ludwig Feyerabend, czyli kuzyn Johanna. Niewykluczone, że była to pamiątka dla Wilhelma, który opuszczał w tym czasie Gdańsk. Ta postać jest jednak jeszcze przez nas nierozpoznana, będziemy badać jego losy. Album jest dobrym pretekstem do przyjrzenia się historii tej rodziny.

W albumie są ryciny przedstawiające najbardziej znane widoki Gdańska – Długi Targ, Motławę, Żuraw. Ale znalazły się w nim też unikalne ujęcia – np. budynku poczty na ulicy Długiej, który powstał w latach 30. XIX w., czy siedziby konsulatu rosyjskiego przy Długich Ogrodach.

– Część rycin przedstawia okolice Gdańska, np. Jaśkową Dolinę, Królewską Doliną i Świętą Studzienkę, zakład kąpielowy w Brzeźnie czy dworek na Stawowiu – mówi Dargacz. – W albumie są też trzy ryciny z widokiem Sopotu, wśród nich nieznane ujęcie zakładu kąpielowego od strony mola.

Muzeum Gdańska nie posiadało wcześniej podobnego eksponatu.

– Tego typu zbiory rycin powstawały w XIX w., ale do tej pory nie mieliśmy ich w naszych zbiorach – mówi Marta Krzyżowska z Muzeum Gdańska. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszka w Nysie, pracuje w Prudniku, jest radnym w Opolu. Ratusz sprawdzi, gdzie jest centrum życia Arkadiusza S.?
Następny artykułRozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu 2020