A A+ A++

Liczba wyświetleń: 711

W wystąpieniu telewizyjnym premier Alberty (prowincja Kanady) Danielle Smith poinformowała o przedstawieniu przez rząd poprawek do ustawy gwarantującej prawa obywatelskie.

„Dzisiaj rząd UCP w Albercie zaproponował poprawki do „Karty praw Alberty” („Alberta Bill of Rights”) po raz pierwszy od czasu wprowadzenia tej ustawy w 1972 r. Obejmują one cztery kluczowe zagadnienia. Poprawki te miałyby na celu utrwalenie w »Karcie praw« praw osoby do przyjęcia lub odmowy leczenia, w tym szczepienia. Oznacza to, że mieszkańcy Alberty nigdy więcej nie będą podlegać rządowemu nakazowi szczepień. Rozszerzyłoby to również prawa własności i zapewniłoby sprawiedliwe odszkodowanie dla właścicieli ziemskich. Przepisy te potwierdzałyby również prawo do nabywania, posiadania i używania broni palnej zgodnie z prawem. Na koniec poprawki chroniłyby prawo do wolności słowa, rozszerzając zakres tego prawa poza język pisany i mówiony. Razem budujmy dalej prowincję, w której wolność kwitnie!” – podsumowała pani premier.

„Musimy być czujni, aby zapewnić, że prawa i wolności mieszkańców Alberty będą nadal chronione” – dodała premier Danielle Smith. „Te poprawki do »Karty praw Alberty« to nie tylko zmiany prawne. Są one potwierdzeniem wartości, które czynią Albertę jedną z najbardziej wolnościowych jurysdykcji na Ziemi”.

Projekt ustawy, pierwszy w sesji legislacyjnej Alberty, która rozpoczęła się w poniedziałek, jest częścią programu rządowego, który koncentruje się głównie na kwestiach społecznych i kulturowych, w tym ograniczeniach dotyczących używania zaimków w szkole i leczeniu medycznym nieletnich osób transseksualnych.

Zaktualizowana „Karta praw” rozszerza się na cztery obszary. Jeśli ustawa stanie się prawem, będzie ona:

– chronić wolność wypowiedzi, a nie wyłącznie wolność słowa, aby objąć niewerbalne i niepisane formy wypowiedzi;

– chronić mieszkańców Alberty przed niechcianą opieką medyczną, choć z pewnymi wyjątkami, i de facto ograniczeniem obowiązku szczepień w sektorze publicznym;

– potwierdzać posiadanie broni palnej jako prawo;

– i utrudnić rządom przejmowanie własności.

Nowa „Karta praw” przyzna sądom szersze środki odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że ​​polityka rządu prowincji narusza prawa mieszkańców Alberty.

Choć w dużej mierze zastąpiona przez „Kanadyjską kartę praw i swobód”, która została przyjęta w 1982 r., pierwotna „Karta praw Alberty” była okazjonalnie wykorzystywana przez sądy do unieważniania przepisów prowincjonalnych. Być może najbardziej widocznym przypadkiem był Elmer Wiebe, mennonit z centralnej Alberty, który sprzeciwił się „moralnie zepsutym” nauczycielom kształcącym jego syna. Wiebe naruszył prowincjonalną „Ustawę o edukacji”, ponieważ nie posłał swojego dziecka do szkoły, ale wygrał w sądzie na mocy ochrony wolności religii zawartej w „Karcie praw Alberty”.

Podczas pandemii COVID-19 Alberta, podobnie jak inne prowincje, wprowadziła środki mające na celu zmuszenie ludzi do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Paszporty szczepionkowe ograniczyły dostęp np. do barów i restauracji, a rząd Alberty oferował nawet zachęty pieniężne dla wahających się. Pracownicy służby zdrowia, tacy jak pielęgniarki i lekarze, musieli przyjąć szczepienia, aby móc pracować. Setki pracowników służby zdrowia odmówiło, a następnie złożyło skargi pracownicze przeciwko agencjom służby zdrowia.

Nie do końca wiadomo, co zmiany w „Karcie praw” będą oznaczały dla pracowników służby zdrowia. „Karta praw Alberty”, w przeciwieństwie do „Karty praw i wolności”, nie będzie miała wpływu na prawa federalne i będzie miała zastosowanie wyłącznie do polityki rządu prowincji lub organów powiązanych z rządem prowincji, takich jak gminy i siły policyjne. Nie będzie miała zastosowania do działalności sektora prywatnego ani działań jednostek.

Przepisy dotyczące noszenia i posiadania broni palnej są w dużej mierze kwestią federalnego „Kodeksu karnego” i federalnej „Ustawy o broni palnej”. W marcu 2023 r. rząd Alberty uchwalił własną ustawę o broni palnej, próbując zapewnić prowincjonalną administrację federalnych przepisów dotyczących broni palnej i zapobiec uczestnictwu lokalnych sił policyjnych w federalnych środkach kontroli broni, takich jak wykupy lub konfiskaty.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłkarskie święto w Świdniku
Następny artykuł„Ukraiński Dom”: 17-latek z Ukrainy musi dalej się uczyć w Polsce, mimo że skończył już szkołę