A A+ A++

Ostrzeżenia IMGW to komunikaty wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sytuacji, gdy występują określone zagrożenia meteorologiczne i hydrologiczne. Ich celem jest informowanie społeczeństwa o zjawiskach pogodowych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, życia bądź mienia. 

Rzeczone komunikaty mogą dotyczyć poważnych anomalii pogodowych oraz bardziej powszechnych zjawisk takich jak burze, silny wiatr czy opady deszczu, śniegu lub gradu. Ostrzeżenia są publikowane na oficjalnej stronie IMGW

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW – jakie są stopnie alertów?

Ostrzeżenia publikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej możemy podzielić na ostrzeżenia hydrologiczne i ostrzeżenia meteorologiczne. Te pierwsze dotyczą niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych (np. podtopień czy powodzi). Z kolei drugie odnoszą się do zjawisk meteorologicznych (np. silny wiatr, burze czy upały). 

Zarówno w przypadku ostrzeżeń hydrologicznych, jak i ostrzeżeń meteorologicznych, komunikaty są wydawane w oparciu o trzystopniowe skale. Zgodnie z informacjami podanymi przez IMGW-PIB, dla ostrzeżeń hydrologicznych są to:

  • 1 stopień (najniższy), w formie informacji o niebezpiecznym zjawisku, informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody bez przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych
  • 2 stopień (średni), w formie informacji o niebezpiecznym zjawisku, informuje o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych
  • 3 stopień (najwyższy), w formie ostrzeżenia hydrologicznego, informuje o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych

Pogoda. Ostrzeżenia meteorologiczne – trzy stopnie alertów

Jeśli chodzi o ostrzeżenia meteorologiczne, to zgodnie z informacjami podanymi przez IMGW-PIB wyróżniamy:

  • 1 stopień – przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
  • 2 stopień – przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych. 
  • 3 stopień – przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Źródło: imgw.pl; IMGW-PIB

Zobacz również:

Mirosława Nykiel: Kampania to festiwal obietnic/RMF24.pl/RMF … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZawiercie jak RPA, potęgą wydobycia platyny
Następny artykułAnton Brehme środkowym Jastrzębskiego Węgla