Szwajcarski dziennik „Neue Zuercher Zeitung” krytykuje przejęcie przez PKN Orlen od niemieckiej firmy Verlagsgruppe Passau spółki Polska Press. Co ciekawe, jako „niezależne media” określa m.in. szwajcarsko-niemiecki koncern Ringier Axel Springer Media.
CZYTAJ TAKŻE:
— Orlen przejmuje Polska Press od niemieckiej firmy. Wielowieyska oburza się w „GW”: „To czarny dzień dla wolności prasy”
— NASZ WYWIAD. Dr Brzeski: Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen to odzyskiwanie przez Polaków polskiego sposobu myślenia
Rząd w Warszawie przekształca gazety i stacje telewizyjne w instrumenty propagandowe, ale to tylko mobilizuje (do działania) niezależne media, w tym szwajcarsko-niemiecki koncern
— piszą Daniel Imwinkelried i Ivo Mijnssen w szwajcarskim dzienniku „Neue Zuercher Zeitung”. Krytykują polską Telewizję Publiczną, przywołując przy tym opinię „Gazety Wyborczej”, że przejęcie przez polski koncern od niemieckiej firmy Polska Press, to „czarny dzień” dla wolności prasy.
Wymiana personelu w państwowej telewizji TVP przez PiS pięć lat temu stanowi ostrzeżenie. Ta stacja stała się tubą propagandową rządu, której nikt już nie traktuje poważnie
— stwierdzają.
Dziennikarze „NZZ” zastanawiają się, czy udziałowcy Orlenu będą akceptować rzekome „machinacje polityczne”.
Podporządkowując ekonomię polityce wewnętrznej rząd ryzykuje utratę międzynarodowego zaufania. A przecież Orlen należy na Warszawskiej Giełdzie do graczy wagi ciężkiej
— piszą.
Dziennikarz „NZZ” przyznają, że powodem sprzedaży przez niemieckiego właściciela Polska Press był po prostu brak zysków. Zdaniem osób z branży, firma już od dwóch lat poszukiwała kupca, domagając się jednak znacznie wyższej ceny niż podawana aktualnie 120 mln zł.
W tekście podkreślono, że dla zagranicznych koncernów medialnych Discovery i Ringier Axel Springer polski rynek jest zbyt ważny, by miały z niego wychodzić. Ich przedstawiciele przyznają, że w Polsce nadal istnieje publicystyczna wolność.
Jak widać, dla niektórych dziennikarzy zagranicznych fakt, że polska spółka PKN Orlen przejęła spółkę wydająca media w Polsce od niemieckiej firmy jest czymś wymagającym bicia na alarm. Te głosy krytyczne są znamienne i wiele mówią o znaczeniu przejęcia Polska Press.
tkwl/dw.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS