Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak już kilka dni bez ruchu może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”. Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu.
Osoby powyżej 70. roku życia są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby wywoływanej przez koronawirusa, ponieważ obciążone są chorobami współistniejącymi. Dlatego Ministerstwo Zdrowia, ale także Główny Inspektor Sanitarny, apelują, by seniorzy zostali w domu.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że przymusowe pozostawanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej, a to – zwłaszcza u osób starszych – może powodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu – informuje ministerstwo.
Dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF) i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”. Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które ułatwią funkcjonowanie w trudnych chwilach. Ćwiczenia zostały przygotowane przez fizjoterapeutów, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi.
Ćwiczenia są łatwe do wykonania dla każdego i nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko zwykłych przedmiotów, np. krzesła czy parapetu. To ważne, bo w sytuacji epidemii seniorzy często nie mają dostępu do sprzętu sportowego czy przyrządów. Prezentowane ćwiczenia są bezpieczne. Konieczne jest jednak zachowanie kilku prostych zasad: stabilne buty, wybranie nieśliskiej powierzchni i ubioru, który nie krępuje ruchów.
Ćwiczenia będą publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz na YouTube Ministerstwa Zdrowia. Każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.
Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają̨ ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają̨ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze. Dlatego warto, aby zaprezentowane działania profilaktyczne stały się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.
Informacja prasowa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS