Ćwiczenia sportowe mogą znacznie poprawić funkcje poznawcze i sprawność umysłową. Od poprawy pamięci krótkotrwałej, po zwiększenie poziomu koncentracji. Sport zwiększa moc mózgu, co pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, również w życiu prywatnym.
Zawodnicy umysłowi, którzy wzięli udział w eksperymencie ASICS, już po czterech miesiącach regularnych zajęć sportowych odnotowali korzystne dla swojego mózgu efekty. Międzynarodowe rankingi graczy poprawiły się o niewiarygodne 75%, po raz kolejny udowadniając ścisłą zależność pomiędzy ciałem a umysłem. Funkcje poznawcze wzrosły średnio o 10%, zdolności rozwiązywania problemów poprawiły się o 9%, pamięć krótkotrwała wzrosła o 12%, a szybkość przetwarzania i czujność poprawiły się o 10%. Poziom pewności siebie w grupie wzrósł o 44%, koncentracja poprawiła się o 33%, a poziom lęku spadł o 43%. Badania pokazują, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne w pobudzaniu funkcji mózgu, jak nauka drugiego języka, codzienne czytanie, gra na nowym instrumencie muzycznym lub układanie puzzli każdego dnia.
Eksperyment opracował i przeprowadził profesor Brendon Stubbs, znany badacz ruchu i umysłu. Każdy gracz postępował zgodnie z programem treningowym przygotowanym przez trenera biegania, Andrew Kastora. Plan zajęć obejmował umiarkowany trening kardio i siłowy oraz zwiększenie aktywności fizycznej do 150 minut tygodniowo. Profesor Stubbs zmierzył poprawę kondycji psychicznej uczestników na podstawie ich wyników w grach umysłowych, testach poznawczych i kwestionariuszach świadczących o ich samopoczuciu w ciągu czteromiesięcznego okresu badawczego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS