A A+ A++

Społeczeństwo się starzeje, a ludzi w podeszłym wieku stale przybywa. I choć kondycja dzisiejszych siedemdziesięciolatków jest znacznie lepsza, niż tych sprzed kilku dekad, to z upływem czasu i oni będą wymagać większej uwagi najbliższych, a niekiedy także specjalistycznej opieki. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka prezentujemy najciekawsze rozwiązania, z jakich korzystać mogą aktywni seniorzy w domu.

Autor: housemarket.pl 17 stycznia 2020 08:53

Struktura wiekowa naszego społeczeństwa ulega zmianom, co znajduje odzwierciedlenie w oficjalnych statystykach. W oczy najmocniej rzuca się rosnąca liczba osób starszych, czyli kobiet po 60. oraz mężczyzn po 65. roku życia. Grupa ta, zgodnie z przewidywaniami Głównego Urzędu Statystycznego, w 2035 roku stanowić będzie prawie 30 proc. całej ludności naszego kraju.

Innym zauważalnym trendem jest mieszkanie z rodzicami. Jak wynika z danych Eurostatu, Polacy przygotowują się do opuszczenia domu rodzinnego o dwa lata dłużej, niż statystyczny Europejczyk i dziewięć lat później, niż przeciętny Szwed. Po wyprowadzce dorosłych już dzieci, rodzice mogą niekiedy czuć się wrzuceni na głęboką wodę, zostając w swoich mieszkaniach (a niekiedy dużych domach) i samodzielnie stawiając czoła codzienności.

Z jednej strony nie wszystkie osoby starsze mogą pochwalić się dobrym zdrowiem, z drugiej jednak brak nienagannej kondycji nie stanowi dla wielu z nich przeszkody, by mieszkać samemu. Jak sprawić, by codzienność była dla nich maksymalnie komfortowa i bezpieczna?

Starzejące się społeczeństwo – nowe potrzeby mieszkaniowe

Warto pamiętać, że dzisiejsi seniorzy znacznie różnią się od swoich rówieśników sprzed lat. Za sprawą wydłużonego wieku emerytalnego, wielu z nich jest wciąż aktywnych zawodowo, przez co dłużej zachowują dobrą kondycję, zarówno psychiczną, jak i ruchową. A to automatycznie wpływa także na sposób spędzania przez nich wolnego czasu – zamiast siedzieć w domu, znacznie chętniej korzystają z atrakcji, jakie oferuje im okolica. Dlatego bliskość parku i terenów rekreacyjnych oraz obiektów kulturalnych, sportowych czy handlowych to jedno z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez seniorów.

Obok lokalizacji, dużą rolę odgrywa projekt samego budynku mieszkalnego i jego otoczenia. Utrudnienia w postaci barier architektonicznych to jeden z najczęstszych powodów, dla których osoby starsze decydują się na zamianę dużych, coraz trudniejszych w utrzymaniu domów lub niefunkcjonalnych mieszkań w blokach z wielkiej płyty na rzecz inwestycji deweloperskich.

– Dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej dużą przeszkodę mogą stanowić rzeczy z pozoru błahe, takie jak wanna w łazience czy progi w częściach wspólnych – podkreśla Anna Osińska z biura sprzedaży osiedla Art Modern w Łodzi. – Przygotowując naszą ofertę, pomyśleliśmy o potrzebach seniorów, m.in. uwzględniając komórki lokatorskie na piętrach, brak jakichkolwiek progów od klatki schodowej aż po wejście do mieszkania czy możliwość zaaranżowania prysznica bezbrodzikowego – dodaje.

Mieszkanie dobrze wyposażone, czyli jakie?

Niewątpliwie największymi problemami, na jakie w codziennym życiu domowym napotykają osoby starsze, są częste schylanie się oraz sięganie przedmiotów z wysokich szafek lub półek, których w tradycyjnej kuchni przecież nie brakuje. Aby w swoich czterech ścianach seniorzy czuli się w pełni komfortowo, warto zatem pomyśleć o wyposażeniu w odpowiednie meble czy przedmioty codziennego użytku, które ułatwią wykonywanie domowych obowiązków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHon Hai chce robić elektryczne auta z Fiatem
Następny artykułINFO Sexting i nagie zdjęcia – uważaj, co wrzucasz do sieci