Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 realizowała w roku 2020 i 2021 projekt grantowy pt. “Aktywne społeczności lokalne na obszarze Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański”. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (zgodnie z Umową o przyznanie pomocy nr 00719-6935-UM1021037/20 z dnia 07.08.2021 r.). Celem projektu grantowego było podniesienie wiedzy, umiejętności oraz aktywności mieszkańców oraz promocja obszaru Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański, jego tradycji i historii.
W celu realizacji projektu dofinansowaliśmy 16 zadań (grantów) na łączną kwotę 299 820 zł.
Beneficjentami były następujące organizacje: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Wodniczka”, Stowarzyszenie Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji, Stowarzyszenie Dąbrowskie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemin Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego, Towarzystwo Przyjaciół Goniądza, Towarzystwo Przyjaciół Lipska, Koło Gospodyń Wiejskich w Dolistowie Starym, Koło Gospodyń Wiejskich „Szorcowianki” w Szorcach, Koło Gospodyń Wiejskich „Kryniczanki” w Krynicy, Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie, Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach, Fundacja Zdrowsi Każdego Dnia, Fundacja Cuda Przyrody, Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „GOKSiT” Suchowola oraz Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach. Wszystkie podmioty realizujące granty posiadają swoją siedzibę lub oddział na obszarze 11 gmin członkowskich LGD, który obejmuje następujące gminy: Dąbrowa Białostocka, Goniądz, Janów, Jaświły, Korycin, Lipsk, Mońki, Nowy Dwór, Suchowola, Sztabin i Trzcianne.
Wsparcie w ramach grantów zostało przeznaczone m.in. na zakupy strojów ludowych, zakupy sprzętu kuchennego wykorzystywanego przez koła gospodyń wiejskich przy okazji promocji lokalnych produktów, organizację zajęć sportowych (w tym zakupy sprzętu sportowego), warsztaty tkackie i pisankarskie, organizację wydarzeń promujących obszar.
Dodatkowo wydano trzy publikacje. Pierwsza z nich zatytułowana „Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach 1920-2020” – to bogate opracowanie na temat historii parafii i osób z nią związanych. Druga publikacja pt: „Nadbiebrzańskie Osobowości” wydana została przez Towarzystwo Przyjaciół Goniądza i opisuje ważne i ciekawe postaci żyjące na naszym obszarze. Trzecia publikacja zatytułowana „Gmina Dąbrowa Białostocka na drodze przemian 1990-2020” została wydana przez Stowarzyszenie „Dąbrowskie”, które również w ramach projektu wydało płytę z piosenkami ludowymi pt.: „Piosenki dąbrowskie i polskie” w wykonaniu Zespołu Ad Rem.
Koło Gospodyń Wiejskich w Dolistowie Starym, Koło Gospodyń Wiejskich „Szorcowianki” w Szorcach, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach wyposażyły swoje członkinie i zespoły artystyczne działające pod ich kierownictwem w tradycyjne stroje ludowe charakterystyczne dla danego regionu. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Wodniczka” zakupiło sprzęt muzyczny na potrzeby prowadzonego przez siebie zespołu ludowego. W ramach projektu zostały zorganizowane również dwie imprezy plenerowe. Pierwsza z nich to „Biesiada u Hrabiego” zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego. Druga zaś to „Piknik Rodzinny z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej. Zachować Biebrzańskie tradycji” przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu.
Dodatkowo powstały dwie aplikacje internetowe promujące walory turystyczne gminy Janów i Sztabin wykonane kolejno przez Fundację Zdrowsi Każdego Dnia i Fundację Cuda Przyrody.
Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „GOKSiT” Suchowola zadbał o sportowy rozwój najmłodszych i nieco starszych mieszkańców swojej gminy i zorganizował zajęcia piłkarskie, lekkoatletyczne, tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia nordic walking dla członków Klubu Seniora w Suchowoli. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie oraz Stowarzyszenie Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji zorganizowały warsztaty o tematyce z której najbardziej słyną. W Janowie zostały zorganizowane warsztaty tkackie, zaś w Lipsku warsztaty pisankarskie.
Towarzystwo Przyjaciół Lipska zakupiło sprzęt wystawienniczy i ekspozycyjny oraz materiały promocyjno-informacyjne, zaś Koło Gospodyń Wiejskich „Kryniczanki” w Krynicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Dolistowie Starym zakupiło namioty i wyposażenie kuchenne do organizacji własnych przedsięwzięć.
Dziękujemy wszystkim Grantobiorcom za współpracę podczas realizacji projektu grantowego, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż był to trudny okres obostrzeń covidowych. Cieszymy się, iż lokalne organizacje, dzięki własnemu zaangażowaniu i otrzymanym funduszom, miały dodatkowe możliwości dalszego rozwoju i aktywnego uczestnictwa w życiu swoich lokalnych wspólnot.
Nasze dane kontaktowe:
Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański
Plac Kościuszki 21, 16-150 Suchowola
Tel. 85 71-28-307, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., http://biebrza-leader.pl/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS