Aktywa funduszy ESG sięgnęły 1,65 bln dolarów w 2020 r.
18.02.2021r. 06:07
W grudniu ubiegłego roku PKN Orlen uplasował pięcioletnie, niezabezpieczone obligacje ESG z marżą w wysokości 90 pkt baz. Pieniądze z emisji – warta była 1 mld zł, inwestorzy zgłosili popyt w wysokości 2,2 mld zł – przeznaczone zostaną na realizację celów korporacyjnych, w tym celów związanych ze zrównoważonym rozwojem (Orlen zobowiązał się do 2050 r. osiągnąć neutralność emisyjną) tak, by utrzymała lub poprawiła ona przyznany przez MSCI ESG Research rating ESG. Była to pierwsza tego typu emisja na polskim rynku.
Kolejne są kwestią czasu, a za granicą trend przyspiesza. Od początku tego roku firmy z sektora finansowego wypuściły obligacje ESG warte 25,5 mld dolarów, wobec 111,8 mld dolarów w całym 2020 r. Większym emitentem obligacji są obecnie tylko rządy.
Bankierzy zza oceanu zwietrzyli dobry interes, który od pewnego czasu robią ich europejscy koledzy. Temat ESG rozwija się też m.in. w Japonii – w lutym Citigroup ogłosił utworzenie w kraju kwitnącej wiśni zespołu, który ma się zająć promocją, finansowaniem i zarabianiem idei zrównoważonego rozwoju.
“BloombergNEF” prognozuje, że w 2021 r. na całym świecie pod hasłem ESG zostaną wyemitowane instrumenty dłużne o wartości 1 bln dolarów . To ponad dwa razy więcej niż w 2020 r., w którym do skupionych na odpowiedzialnym inwestowaniu funduszy (w ubiegłym roku powstało ich ponad 700) napłynęło 347 mld dolarów. Według Moody’s Investors Service ten rok będzie stał pod znakiem “zielonej” stymulacji i nie chodzi wcale o zalew dolarów, drukowanych przez Fed.
Plan emisji zielonych obligacji zapowiedziały już m.in. rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch, a pieniędzy inwestorów nie powinno zabraknąć, bo według raportu banku Morgan Stanley temat zrównoważonego inwestowania przebił się do świadomości ludzi – 95 proc. tych, określanych mianem milenialsów (to urodzeni miedzy 1981 a 1996 r.) było zainteresowanych tematem. W badaniu z 2017 r. zainteresowanie wyrażało zaledwie 9 proc. ankietowanych.
Według danych firmy Morningstar, aktywa funduszy ESG sięgnęły 1,65 bln dolarów w 2020 r., z czego 81 proc. przypadało na Europę – informuje “Puls Biznesu”.
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS