A A+ A++

AOTMiT podjęło decyzję o odrzuceniu zakwalifikowania specjalistycznej porady laktacyjnej lekarza i położnej jako świadczenia gwarantowanego. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnych jest tą decyzją oburzone “Oszukano nas! Specjalistyczna porada laktacyjna została odrzucona” – czytamy w poście. Głos zabrała także Fundacja Rodzić Po Ludzku “decyzja ta ignoruje potrzeby matek i dzieci oraz wpływa negatywnie na zdrowie naszego społeczeństwa”.

Jak informuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnych:

Przez ostatni rok sekretarz OSPR Marika Kaczmarek, brała udział w comiesięcznych posiedzeniach ministerialnego Zespołu, który opracowywał kartę świadczenia specjalistycznej porady laktacyjnej. Podczas posiedzeń byłyśmy zapewniane, że porada laktacyjna jest bardzo potrzebna, że położne rodzinne to pierwsze ogniowo, które wspiera karmiące matki i że rządzącym zależy na zdrowiu dzieci. Okazało się, że niesamowita praca włożona w opracowanie karty świadczenia została odrzucona przez AOTMiT (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) i uznana za BEZZASADNĄ

Z kolei w poście Fundacji Rodzić Po Ludzku czytamy:

Stwierdzenie, że “porada laktacyjna jest w Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej, świadczenie miałoby dotyczyć czynności, które już teraz wchodzą w zakres działań refundowanych” jest nieprawdziwe. Zespół pracował nad “rozszerzoną poradą laktacyjną” – a tego w standardzie nie widzimy! Domagamy się odpowiedzi i wskazania miejsca, gdzie zatem jest zapis gwarantujący nam taką poradę??? 

dalej Fundacja Rodzić Po Ludzku informuje, że:

system ochrony zdrowia wycenia poradę laktacyjną na 2,70 zł miesięcznie (stawka kapitacyjna) oraz dodatkowo finansowana jest wizyta patronażowa u noworodka za 34,30 zł. Za takie pieniądze położne podstawowej opieki zdrowotnej pracują na zdrowe społeczeństwo. Nic innego nie przychodzi nam do głowy niż: WSTYD! Każdego dnia z naszych podatków finansowane są porady laktacyjne, najczęściej polegające na podaniu sztucznej mieszanki. I na to są pieniądze???!!!

Fundacja Rodzić Po Ludzku zauważa, że opublikowane stanowisko AOTMiT nie uwzględniło: “licznych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność specjalistycznych porad laktacyjnych w poprawie zdrowia matek i dzieci” i powołuje się na raporty m.in. Fundacji Rodzić po Ludzku oraz innych organizacji pozarządowych, takich jak: Centrum Nauki o Laktacji, Stowarzyszenia Mały Ssak. W wyżej wymienionych raportach wskazane zostały “istotne luki w dostępności i jakości wsparcia laktacyjnego. Luki, których skutki mają długotrwałe negatywne konsekwencje dla zdrowia kobiet i ich dzieci”.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnych w trybie pilnym domaga się wprowadzenia refundowanej porady laktacyjnej z POZ:

która na ten moment nie jest wyceniona i musi być realizowana w ramach stawki kapitacyjnej, tak samo jak wizyta patronażowa u położnicy. Stawka kapitacyjna wynosi 2,79 zł  

Z kolei Fundacja Rodzić po Ludzku apeluje do szefowej resortu zdrowia:

Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o natychmiastowe działania, które zapewnią odpowiednie wsparcie laktacyjne dla każdej matki w Polsce. Ignorowanie tych potrzeb jest krokiem wstecz i zagraża zdrowiu matek oraz ich dzieci. Wzywamy do uznania i wsparcia potrzeb kobiet w okresie laktacji poprzez wdrożenie specjalistycznych porad laktacyjnych jako świadczeń gwarantowanych, zgodnie z rekomendacjami i postulatami środowiska. Popieramy także stanowisko

Swoje zdanie na ten temat wyraziła także Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych:

Rekomendacje w sprawie zakwalifikowania świadczeń „Specjalistyczna porada laktacyjna położnej” jako świadczenia gwarantowanego przygotowane przez Agencję Oceny Technologii i Taryfikacji budzą nasze wątpliwości (…) Odbyło się spotkanie z konsultantami krajowymi w dziedzinie pielęgniarstwa. Już dziś, tj. 2 lipca br. w tej sprawie spotkanie Prezes NIPiP Marioli Łodzińskiej z Prezesem NFZ Filipem Nowakiem oraz przedstawicielem AOTMIT. Będziemy informować o kolejnych krokach. 

Zgodnie z zapowiedziami Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych spotkała się z Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia o wzroście wynagrodzeń i wycenie świadczeń realizowanych przez podmioty pielęgniarek i położnych, w tym w zakresie opieki długoterminowej, w której wycena nie wystarcza na pokrycie ustawowych podwyżek od 1 lipca br. W spotkaniu nie uczestniczył przedstawiciel AOTMiT.

Z przyczyn od nas niezależnych spotkanie na temat wyceny w opiece długoterminowej oraz porady laktacyjnej z Prezesem Agencji Oceny Technologii i Taryfikacji odbędzie się w najbliższych dniach – czytamy w poście

Jak podkreśla NIPiP:

Zwracamy uwagę, że decyzję o wprowadzeniu porady laktacyjnej podejmuje Minister Zdrowia. Rekomendacje AOTMIT nie są wiążące, dlatego przedstawiciele NIPiP podejmą także rozmowy z Minister Zdrowia.

Do apelu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Położnych Rodzinnych i Fundacji Rodzić Po Ludzki  przyłączyła się także Fundacja Matecznik: 

Jako Fundacja Matecznik przyłączamy się do apelu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Położnych Rodzinnych oraz Fundacji Rodzić Po Ludzku o uwzględnienie specjalistycznej porady laktacyjnej w koszyku świadczeń gwarantowanych. Wsparcie laktacyjne jest kluczowe dla zdrowia matek i dzieci oraz dla przyszłości naszego społeczeństwa. Apelujemy o ponowne rozważenie tej decyzji i zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla każdej mamy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFatalne wieści z Wimbledonu. Linette właśnie miała zacząć grać…
Następny artykułRed Bull pokazał nowe malowanie na GP Wielkiej Brytanii