A A+ A++

Akcjonariusze Kernel Holding domagają się respektowania przewidzianego prawem standardu ochrony w związku z planowanym delistingiem. Apelują do KNF i GPW o przeprowadzenie analiz i podjęcie adekwatnych kroków – napisali w komunikacie prasowym akcjonariusze spółki, którzy zawarli porozumienie.

Akcjonariusze Kernel Holding apelują do KNF i GPW ws. delistingu spółki
fot. Robert Gardziński / / FORUM

“Uczestnicy porozumienia mają nadzieję, że Komisja Nadzoru Finansowego oraz zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rozpatrując ewentualne wnioski Kernel Holding w przedmiocie delistingu podzielą w pełni argumentację akcjonariuszy mniejszościowych Kernel Holding i zastosują w pełni prawo krajowe oraz instrumenty zapewniające bezpieczeństwo polskiego rynku kapitałowego wynikające z właściwych regulaminów” – napisano w komunikacie prasowym.

“Strony porozumienia skierowały już w tej sprawie pisma do wspomnianych adresatów, jak i do Pana Marka Dietla jako doradcy Prezydenta RP prosząc o przeprowadzenie stosownych analiz i podjęcie adekwatnych kroków zgodnych z obowiązującymi normami. Uwzględniając jednak trwające wezwanie, pewność obrotu i bezpieczeństwo inwestorów niewątpliwie zwiększałoby, gdyby przede wszystkim Komisja Nadzoru Finansowego, uwzględniając ustawowe cele i zadania realizowanego nadzoru, jak również Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie z uwagi na swoją rolę w procesie delistingu, zajęłyby stanowisko względem interpretacji przepisów, jeszcze przed zakończeniem wezwania” – dodano.

Akcjonariusze zjednoczeni w ramach porozumienia nie wykluczają dalszych działań i szukania wsparcia wśród innych właściwych organów.

12 kwietnia 2023 r. pomiędzy 15 akcjonariuszami Kernel Holding, reprezentującymi ponad 21,59 proc. kapitału zakładowego, zawarte zostało porozumienie dotyczące wspólnych działań celem respektowania przez Kernel Holding i jej znaczącego akcjonariusza – Namsen Limited prawa oraz ustanowionych krajowych standardów rynku kapitałowego. Stronami porozumienia są głównie otwarte fundusze emerytalne.

“W ocenie stron porozumienia, wycofanie z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie akcji każdej spółki publicznej, niezależnie od tego, czy ma ona siedzibę w Polsce, czy poza jej granicami, wymaga odpowiedniej zgody wyrażonej przez akcjonariuszy emitenta. Taki standard ochrony wynika wprost z ustawy o ofercie publicznej (…), która zakłada, że decyzja w tym przedmiocie ma zostać podjęta przez walne zgromadzenie lub inny właściwy organ stanowiący spółki publicznej zawsze kwalifikowaną większością głosów akcjonariuszy oraz w obecności reprezentacji co najmniej połowy jej kapitału zakładowego. Zdaniem stron porozumienia, Komisja Nadzoru Finansowego może wyrazić zgodę na wycofanie akcji z obrotu na rynku regulowanym wyłącznie wówczas, gdy ten warunek zostanie spełniony” – napisano w komunikacie.

“Kernel Holding w sposób nieuprawniony twierdzi natomiast, że akurat ta norma polskiego prawa go nie dotyczy, zaś decyzję w omawianej sprawie może podjąć Rada Dyrektorów, nie pytając nawet akcjonariuszy o stanowisko” – dodano.

Jak wskazano w komunikacie akcjonariuszy, OFE co do zasady nie mogą posiadać instrumentów finansowych spoza rynku giełdowego.

“Oznacza to w praktyce, że gdyby uchwała Rady Dyrektorów Kernel Holding miała być wystarczająca do zrealizowania delistingu zgodnie z planem Namsen Limited, to w praktyce ta decyzja menadżerów Kernel Holding wymuszałaby na OFE sprzedaż akcji tej spółki, co w aktualnych warunkach możliwe jest wyłącznie w ramach wezwania ogłoszonego przez Namsen Limited. Wezwania, w ramach którego zaproponowana cena za akcje Kernel Holding jest niższa niż 0,20 wartości księgowej tego emitenta i dalece mniejsza, niż szacowana przez analityków giełdowych bieżąca wartość likwidacyjna majątku tej spółki” – napisali akcjonariusze.

Rada Dyrektorów Kernela podjęła w piątek decyzję o wycofaniu akcji spółki z obrotu na warszawskiej giełdzie.

Namsen, główny akcjonariusz Kernela, odrzuca wniosek porozumienia akcjonariuszy o głosowanie na NWZ w sprawie wycofania akcji Kernela z obrotu na warszawskiej giełdzie. Według Namsena, decyzja o wycofaniu akcji Kernel Holding z obrotu podjęta przez Radę Dyrektorów musi być zgodna z prawem luksemburskim. W tym kontekście polskie wymogi dotyczące powołania uchwały o delistingu przez NWZ z 90 proc. większością głosów nie mają zastosowania.

Pod koniec marca Namsen Limited wezwał do sprzedaży 52.057.219 akcji Kernela, stanowiących 61,95 proc. kapitału zakładowego, po 18,50 zł za akcję.

W wyniku wezwania nabywający zamierza osiągnąć 84.031.230 akcji spółki, stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZ.

Zlecenia sprzedaży przyjmowane są od 31 marca do 4 maja. Planowana data zawarcia transakcji na GPW to 9 maja.

Wzywający zapowiedział, że w przypadku nabycia co najmniej 95 proc. akcji spółki w trakcie wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji będzie rozważone przeprowadzenie przymusowego wykupu. 

pel/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAleksandra Mrozek: Budynek pasywny? Inwestycja nietrafiona
Następny artykułSza ponownie łączy siły z Doją Cat