To znamienna data – 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Tego dnia każdego roku w całej Polsce startuje akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. Do akcji dołączyła także Miejska Bibliotek Publiczna – filia Plastuś. Młodzi czytelnicy uczą się pamiętać o tragicznych wydarzeniach, podczas których ginęli także ich rówieśnicy.
Spytacie dlaczego to właśnie ten kwiat?
Marek Edelman (ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej), który przeżył likwidację getta, przez lata pochylał się nad okrutnym czasem 1943 roku. Dopóki żył, w każdą rocznicę, przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta. Z roku na rok dołączało do niego coraz więcej ludzi, każdy z żółtym kwiatem w ręku.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – czytamy na stronie www.polin.pl słowa Pauli Sawickiej, psycholożki, która wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS