A A+ A++

Listopad w kalendarzu zdrowia jest miesiącem dbania o „męskie sprawy”. Co znaczy Movember?  Czy też spolszczona wersja Wąsopad?  Profilaktyka jest bardzo ważna. W nagłaśnianie akcji oraz zachęcanie do badań od wielu lat włącza się Narodowy Fundusz Zdrowia, wiele osób publicznych, organizacji, stowarzyszeń. Dzięki profilaktyce dbamy nie tylko o własne zdrowie, ale i naszych najbliższych.

Na całym świecie listopad uznawany jest za miesiąc profilaktyki nowotworów męskich, czyli tych zajmujących męskie narządy płciowe. Akcja ma na celu przełamywanie tabu i stereotypów oraz zachęca do przeprowadzania badań diagnostycznych, profilaktyki przeciwnowotworowej.

Akcja społeczna Movember (tzw. Wąsopad) – dotycząca profilaktyki zdrowotnej wśród mężczyzn, a szczególnie nowotworów gruczołu krokowego została zapoczątkowana ponad 20 lat temu w Australii i rozprzestrzeniła się prawie na cały świat. Dwóch przyjaciół zachęcało innych do „zapuszczania wąsów” (stąd też akcję identyfikują „wąsy”). Zebrane fundusze z akcji społecznej przekazano wówczas na fundację zajmującą się organizacją badań nad rakiem prostaty.

Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów i Narodowego Instytutu Onkologii pokazują, że w Polsce w 2020 roku ponad 72 tys. mężczyzn zachorowało na nowotwory złośliwe. Warto mówić o tym problemie i zachęcać panów do badania. Statystyczny mężczyzna unika lekarza. Warto zmienić to nastawienie. 

Zachęcamy do przyłączenia się do naszej Drużyny Zdrowia Świętokrzyskiego NFZ (np. wykonując zdjęcie z hasłami – banerami zachęcającymi do badań, krótkimi filmami zachęcającymi mężczyzn do badań, umieszczenie ich na swoich stronach/przesłanie w wersji elektronicznej (adres poniżej) – w celu wspólnej promocji zdrowia. Zamieszczane zdjęcia można oznaczyć hasztagami: #nfz  #movember2024 #profilalktykatomęskasprawa. Wybrane infografiki można też umieścić na tablicach ogłoszeń.

Dbanie o zdrowie jest oznaką męskości – odwagi, opiekuńczości, dbania o siebie i najbliższych.

Więcej informacji na:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-profilaktyka-to-meska-sprawa,8504.html

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa stacjach jest już nowe paliwo. Sprawdź czy tankujesz je do zbiornika
Następny artykułAktorka wyjawiła swoją diagnozę. To po niej zdecydowała się na ten poważny krok