Listopad w kalendarzu zdrowia jest miesiącem dbania o „męskie sprawy”. Co znaczy Movember? Czy też spolszczona wersja Wąsopad? Profilaktyka jest bardzo ważna. W nagłaśnianie akcji oraz zachęcanie do badań od wielu lat włącza się Narodowy Fundusz Zdrowia, wiele osób publicznych, organizacji, stowarzyszeń. Dzięki profilaktyce dbamy nie tylko o własne zdrowie, ale i naszych najbliższych.
Na całym świecie listopad uznawany jest za miesiąc profilaktyki nowotworów męskich, czyli tych zajmujących męskie narządy płciowe. Akcja ma na celu przełamywanie tabu i stereotypów oraz zachęca do przeprowadzania badań diagnostycznych, profilaktyki przeciwnowotworowej.
Akcja społeczna Movember (tzw. Wąsopad) – dotycząca profilaktyki zdrowotnej wśród mężczyzn, a szczególnie nowotworów gruczołu krokowego została zapoczątkowana ponad 20 lat temu w Australii i rozprzestrzeniła się prawie na cały świat. Dwóch przyjaciół zachęcało innych do „zapuszczania wąsów” (stąd też akcję identyfikują „wąsy”). Zebrane fundusze z akcji społecznej przekazano wówczas na fundację zajmującą się organizacją badań nad rakiem prostaty.
Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów i Narodowego Instytutu Onkologii pokazują, że w Polsce w 2020 roku ponad 72 tys. mężczyzn zachorowało na nowotwory złośliwe. Warto mówić o tym problemie i zachęcać panów do badania. Statystyczny mężczyzna unika lekarza. Warto zmienić to nastawienie.
Zachęcamy do przyłączenia się do naszej Drużyny Zdrowia Świętokrzyskiego NFZ (np. wykonując zdjęcie z hasłami – banerami zachęcającymi do badań, krótkimi filmami zachęcającymi mężczyzn do badań, umieszczenie ich na swoich stronach/przesłanie w wersji elektronicznej (adres poniżej) – w celu wspólnej promocji zdrowia. Zamieszczane zdjęcia można oznaczyć hasztagami: #nfz #movember2024 #profilalktykatomęskasprawa. Wybrane infografiki można też umieścić na tablicach ogłoszeń.
Dbanie o zdrowie jest oznaką męskości – odwagi, opiekuńczości, dbania o siebie i najbliższych.
Więcej informacji na:
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-profilaktyka-to-meska-sprawa,8504.html
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS