Komisja Europejska zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Płatności zostaną jednak uruchomione, jeśli spełnione zostaną tzw. kamienie milowe. Warunkiem jest m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reforma systemu dyscyplinującego sędziów czy przywrócenie do orzekania już zwolnionych sędziów. Stosowne przepisy przedstawił w tej sprawie prezydent Andrzej Duda, który konsultował projekt z KE. Działania ws. zdjęcia blokady podjął też Donald Tusk.
United Surveys zapytał na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, kto odniósł w tej sprawie sukces. Najwięcej ankietowanych wskazało PiS – 24,3 proc. Z kolei Komisję Europejską wymieniło 12,8 proc. badanych. Rolę głowy państwa doceniło natomiast 5,6 proc. respondentów. Opozycję wskazało jedynie 2,7 proc. Polaków biorących udział w sondażu.
Sprawa akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Czyj to sukces?
22,8 proc. uznało natomiast, że akceptacja KPO przez KE „nie jest żadnym sukcesem”. 13,1 proc. osób stwierdziło, że brakuje im innej odpowiedzi do wyboru i to zasługa „żadnego z wymienionych”. Trudności z odpowiedzią na pytanie miało 18,7 proc. badanych.
Radosław Fogiel z PiS komentując wynik badania, zwrócił uwagę na rezultat opozycji. Z kolei Michał Szczerba z PO podkreślił, że zasługę partii i Dudy w twardym elektoracie PiS dostrzega mniej niż 30 proc. respondentów.
Sondaż wykonała pracownia United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennik.pl, RMF FM, rmf24.pl w dniach 3-4 czerwca 2022 r. na ogólnopolskiej próbie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Czytaj też:
Absurdalna rozmowa Marka Suskiego ws. KPO. „Miało nie być jakichś głupich postulatów”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS