Prywatny akademik, a w nim 266 pokoi i 407 łóżek – taki pomysł na zagospodarowanie kamienic przy ul. Długiej 23-26 ma nowy użytkownik wieczysty. Pierwsze prace już się rozpoczęły. Otwarcie obiektu planowane jest w 2022 lub 2023 roku.
Wystawione na sprzedaż w 2015 roku przez spółkę Orange kamienice przy ul. Długiej 23-26 znalazły nowego właściciela (użytkownika wieczystego do 2089 roku) na początku 2019 roku.
Dopiero rok później, po zmianach w zapisach w księdze wieczystej, okazało się, kim był nabywca. To spółka Basecamp Student, która posiada kilka prywatnych akademików z pokojami na wynajem w Polsce (Łódź), Danii i Niemczech (Poczdam, Lipsk).
Teraz chce stworzyć podobny obiekt w centrum Gdańska.
– Planujemy otworzyć tzw. hotel studencki, a w nim 266 pokoi i 407 łóżek – informuje Krzysztof Czarnecki, prezes Basecamp Student. – Natomiast przy ul. Długiej powstanie kilka lokali usługowych na wynajem.
Czytaj też: Wysyp prywatnych akademików w Trójmieście
Krzysztof Czarnecki był wcześniej prezesem firmy 4invest, która wybudowała na Szadółkach Osiedle Hiszpańskie. Ta sama spółka planowała również postawić kamienicę przy ul. Świętojańskiej w Śródmieściu Gdańska oraz hotel na Wyspie Spichrzów – jednak z tych planów nic nie wyszło.
Studenci już dziś mieszkają w historycznym centrum Gdańska. Istniejący akademik Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Chlebnickiej dysponuje 21 pokojami, w których pomieścić może 42 osoby.
Obecnie toczą się już pierwsze prace remontowe w piwnicach związane z przeniesieniem infrastruktury teletechnicznej firmy Orange oraz wykonywane są badania archeologiczne na dziedzińcu. Natomiast działająca od lat poczta zostanie w tym miejscu.
– Otwarcie obiektu planowane jest w 2022 lub 2023 roku – zapowiada prezes Basecamp Student.
Gdzie mieszają studenci: Akademiki w Trójmieście
Miejscowy plan zagospodarowania terenu z 2003 roku co prawda dopuszcza w tym miejscu funkcję zamieszkania zbiorowego, ale określa także wymogi dotyczące liczby miejsc parkingowych. A te są wyśrubowane – “minimum dwa miejsca na każde 100 m kw. powierzchni usługowej. W przypadku akademika, mogłoby więc chodzić nawet o 100 miejsc.
Jak zamierza poradzić sobie z tymi wytycznymi inwestor?
– Ten wskaźnik dotyczy tylko i wyłącznie powierzchni dodawanej do obecnej zabudowy. Taka jest interpretacja Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W naszym przypadku dodajemy kilka miejsc parkingowych z uwagi na powiększenie kubatury, ale to marginalna liczba – wyjaśnia Czarnecki. – Zaznaczam, że hotel studencki nie wymaga wielu miejsc parkingowych. Studenci poruszają się głównie komunikacją miejską, co potwierdzają nasze doświadczenia z Łodzi, Kopenhagi, Lipska.
Nieco inaczej widzą to urzędnicy.
– W tym momencie nie jesteśmy w stanie określić liczby miejsc parkingowych, bo nie wpłynął jeszcze projekt tej inwestycji – mówi Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS