A A+ A++

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)

3770 kobiet skorzystało z ponad 700 godzin webinariów, 213 warsztatów online i 20 wydarzeń dodatkowych w ramach programu Akademia Rozwoju Fundacji PFR. „Program nie tylko rozwija, wspiera i motywuje, ale daje uczestniczkom poczucie własnej wartości i pokazuje, że zmian można dokonywać na każdym etapie życia” – powiedziała Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji PFR.

20 czerwca w Centralnym Domu Technologii miała miejsce gala podsumowująca program Akademia Rozwoju, uruchomiony 2,5 roku temu przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w celu wspierania kobiet, które z różnych powodów pozostają mniej aktywne w życiu społecznym i zawodowym.

Zamierzeniem programu jest pokazywanie uczestniczkom możliwości rozwoju poprzez wspieranie ich przedsiębiorczości oraz nabywanie nowych kompetencji m.in. w dziedzinie technologii cyfrowych, aby zwiększać ich szanse na rynku pracy.

„Akademia Rozwoju, która jest jednym z kilkunastu realizowanych przez Fundację PFR projektów, jest szczególna, bo uczy Design Thinking – myślenia zorientowanego na przekształcenie pomysłów w gotowe projekty” – podkreśliła Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji PFR.

Dodała, że w celu wyrównania szans kobiet z mniejszych miejscowości na zdobycie wiedzy wszystkie kursy Akademii Rozwoju były prowadzone online w formie webinariów, dodatkowo odbywały się warsztaty stacjonarne. Udział w zajęciach był bezpłatny, po uprzedniej rejestracji na stronie Fundacji PFR.

Uczestniczki Akademii Rozwoju dowiedziały się m.in., w jaki sposób zaplanować i założyć działalność gospodarczą, korzystając z narzędzi dostępnych w internecie; utworzyć i aktualizować stronę internetową firmy, stworzyć czatbota, a także jak przekształcać pomysły w projekty społeczne i biznesowe.

Zdobytą wiedzę teoretyczną uczestniczki pogłębiały i testowały w praktyce podczas warsztatów i konsultacji z edukatorami Akademii Rozwoju – ekspertami w biznesie, technologiach cyfrowych i metodzie myślenia projektowego.

„Cele programu Akademii Rozwoju, dla którego inspiracją były warsztaty Design Thinking firmy Google, są proste, ale ambitne: jeżeli ktoś ma pomysł na działalność, to trzeba dać mu narzędzia cyfrowe, organizacyjne, prawne i podatkowe” – zaznaczył Zbigniew Bujak, ekspert do spraw dydaktyki w Fundacji PFR i trener Centralnego Domu Technologii.

Anna Andrychowska, certyfikowana moderatorka Design Thinking, członkini Dream Team Design Thinking Institute, wyjaśniła, że warsztaty dotyczące metody myślenia projektowego pozwalają na opracowanie produktów i usług w oparciu o zrozumienie głębokich potrzeb klientów. Ważne jest jednak, by móc przetestować tę metodę w praktyce.

„Każde warsztaty Design Thinking trwały sześć godzin, podczas których maksymalnie 25 uczestniczek wykonywało określone zadania w 4-5 – osobowych interdyscyplinarnych zespołach. W ten sposób zrozumiały, że nie muszą być we wszystkim dobre, bo dzięki pracy zespołowej każda z nich może odnaleźć w sobie potencjał w działaniu na danym etapie” – mówiła ekspertka.

Łukasz Grygiel, przedsiębiorca i trener specjalizujący się w aspektach finansowych i prawnych zakładania oraz prowadzenia działalności gospodarczej, wskazał, że warsztaty dają przestrzeń, żeby w bezpiecznej atmosferze zdobywać wiedzę, ale też wzajemnie się inspirować.

„Najważniejsza jest gotowość na zmianę, dlatego cykl warsztatów z przedsiębiorczości rozpoczęliśmy od przyjrzenia się sobie, pokazania, jak znaleźć u siebie mocne strony i w oparciu o nie rozwijać pomysł na biznes. Dopiero potem następowały tematy związane z założeniem i prowadzeniem firmy, produktem, marketingiem i klientami” – tłumaczył ekspert.

W dalszej części gali miała miejsce debata ekspercka: „Rozwijanie kompetencji kobiet na rynku pracy. Jak wejść pewnym krokiem w nieznaną przyszłość?”.

Wzięły w niej udział: Dorota Czekaj, prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet; Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, wiceprezeska Fundacji Mamo Pracuj, współtwórczyni platformy Talenti – Women’s Talent Bank; Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna PFR Ventures; Renata Wozba, prezes Grupy T2S, współzałożyciel Instytutu Spraw Cyfrowych oraz Zofia Dzik, innowatorka, strategiczna myślicielka, fundatorka Instytutu Humanites.

Galę zakończyła przemowa w formie Power Speech Angeliki Chimkowskiej, strateżki silnych marek osobistych i firmowych, pod tytułem „Zmiany w życiu i biznesie. Jak zmieniać, by realizować, a nie tylko planować?”.

Fundacja PFR działa od sześciu lat, skupiając się na edukacji w zakresie zrównoważonego rozwoju, kompetencji cyfrowych i przedsiębiorczości kobiet, ale także seniorów oraz dzieci i młodzieży. Program Akademia Rozwoju miał także udział w innych programach i wydarzeniach wspierających kobiety: Konferencja Sieci Przedsiębiorczych Kobiet „Make the Change”, Festiwal Kobiet Wsi czy Polka XXI wieku.

„Akademia Rozwoju zostaje z nami na dłużej. Powstało wiele nowych programów edukacyjnych na stronie Fundacji PFR i gorąco do nich zapraszamy” – zaznaczyła Magdalena Grzankowska.

Informacje na temat aktualnie prowadzonych działań Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju można znaleźć na stronie: https://fundacjapfr.pl/.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułБольш за 500 машын і содні чакання: якая сітуацыя на мяжы Беларусі і ЕЗ
Następny artykułEuro 2024. Lewandowski o niestrzelonym karnym. “Lubię dostarczać emocji kibicom”