A A+ A++

Medale i odznaki zasłużonych, nadanie stopni górniczych, kordziki i honorowe szpady górnicze, a także podziękowania i życzenia. W cechowni ZG „Rudna” odbyła się doroczna Akademia Barbórkowa.

Uroczysta akademia jest jednym z wydarzeń poprzedzających główne obchody Dnia Górnika, czyli Barbórki. To okazja do podsumowań i podziękowań.

– Ciężko pracujecie, ponieważ z wyrobiskami schodzimy coraz głębiej, a wyrobiska są coraz bardziej oddalone od szybów wydobywczych – podkreśla Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM PM ds. Aktywów Zagranicznych. – Mimo wszystko w tym roku osiągnęliście rekordowy wynik w produkcji miedzi i srebra. To dzięki wam, dzięki waszemu wysiłkowi i waszym kwalifikacjom, które są niezwykle rzadkie w Polsce. Serdecznie za to wam wszystkim dziękuję, także w imieniu całego zarządu.

Podczas uroczystości wyróżnionych zostało wielu pracowników ZG „Rudna” – były medale, odznaki, stopnie górnicze, kordziki i szpady.

– To właśnie wy, spośród ponad czterech i pół tysiąca pracowników kopalni „Rudna”, jesteście tymi osobami, które w ostatnim czasie, ale też w całym okresie swojej pracy, wyróżniacie się, wyróżnialiście się i zostaliście przez nas pozytywnie ocenieni. Chcemy wyrazić nasz szacunek dla waszej pracy – mówi Paweł Piasecki, dyrektor naczelny ZG „Rudna”. – To dzięki waszym talentom, waszemu doświadczeniu i zaangażowaniu kopalnia może realizować plany, które sobie zakładamy rok wcześniej. Myślimy już o kolejnym roku, jubileuszowym. To będzie 50. rok funkcjonowania kopalni „Rudna” – dodaje.

Odznakę honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP” otrzymał Artur Błażejewski, od 35 lat związany z kopalnią „Rudna”.

– To jest jedno z najwyższych odznaczeń, jakie dostałem. To jest podsumowanie mojej długoletniej pracy. Dzięki kolegom też je dostałem, wspomagali mnie – mówi pan Artur. – Przez cały czas pracuję na oddziale elektrycznym, dołowym, przodkowym i na różnych oddziałach wspomagających.

Od ponad 20 lat w dziale kadr, w sekcji zwolnień, pracuje Elżbieta Krzyżanowska. Została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla ZG „Rudna”.

– Zaszczytne wyróżnienie – mówi pani Elżbieta. – To jest praca z ludźmi, którzy bardzo długo pracowali i fajne jest to, że odchodzą na emeryturę po 25, 30, nawet po 40 latach z uśmiechem na twarzy. Jestem zadowolona, że mogę tego doświadczyć, pracując w takim dziale.

Była to również szczególna uroczystość dla przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi.

– Generalny stopień górniczy honorowy jest ukoronowaniem moich 46 lat pracy na rzecz pracowników Zakładów Górniczych „Rudna” i KGHM Polska Miedź. W tym stopniu mieści się 15 lat w Radzie Nadzorczej i 22 lata przewodnictwa związkowi zawodowemu. Jestem szczęśliwy i to jest piękna chwila – mówi Leszek Hajdacki, przewodniczący MZZPPM i dodaje: – Wydobywanie urobku z kopalni wymaga dzisiaj olbrzymiego wysiłku i uwagi wszystkich: zarządzających i pracowników kopalń, górników. Dlatego dzisiaj jest ważny dzień, aby składać ludziom pracującym na dole życzenia szczęścia. Satysfakcja z pracy, z bycia górnikiem wiąże się także ze spokojem, z normalnym życiem rodzinnym. Życzę wszystkim pracownikom Polskiej Miedzi, aby w domu rodzinnym były zawsze spokój, szacunek, miłość i żeby codziennie mogli radośnie wychodzić do pracy. Wszystkiego najlepszego.

W akademii barbórkowej uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Przypomnijmy przy okazji, że barwy górnicze to czerń i zieleń. Pierwsza symbolizuje podziemne ciemności, a druga górniczą tęsknotę za zielenią lasów i pól, w czasie pracy pod ziemią. Godło górnicze to perlik (młot) i żelazko (krótki kilof), a militaria – to barda, szpada i kordelas.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka Brytania. Taylor Swift odrzuciła propozycję występu na koronacji króla Karola III
Następny artykułZaproszenia na galę otwarcia Areny Gorzów do wzięcia od środy, 29 listopada [SZCZEGÓŁOWY PROGRAM]