A A+ A++

Tadeusz Kościński wytłumaczył, że chce przede wszystkim zapewnić Polakom wynajmującym mieszkania za pośrednictwem stron typu Airbnb możliwość opłacenia obowiązujących podatków – informuje “Financial Times”. Minister finansów wskazał, że system podatkowy dałby wgląd resortowi jak dużo osób jest zaangażowanych w system wynajmu.

– Jeśli mamy się upewnić, że każdy, kto wynajmuje swoje mieszkania w gospodarce dzielenia się, płaci swoją uczciwą część podatku, to także ludzie, którym płacą – bo Airbnb jest częścią łańcucha wartości – powinni płacić również – wytłumaczył w Londynie Kościński, cytowany przez “FT”. Jego zdaniem Airbnb powinien “założyć sklep” w Polsce.

– W przeciwnym razie [takie firmy – przyp. red.] zakłócają rynki. Firmy z siedzibą w Polsce płacą podatki, więc ich marże są niższe – wskazał szef resortu finansów. Fakt, że część firm musi płacić podatek, a inne nie, ocenił jako “niesprawiedliwą praktykę”.

Zobacz też: Podatek cyfrowy i uregulowanie Facebooka. Minister ujawnia plany

– Nie jestem po to, by ich zabić lub wydoić, aby upewnić się, że nie zakłócą rynków – zapewnił Kościński w trakcie przedstawiania pomysłu opodatkowania Airbnb.

“FT” przypomina o międzynarodowej debacie dot. opodatkowania firm cyfrowych. Według tej koncepcji, podatki musiałyby płacić wszystkie te firmy, które mają siedziby lub osoby prawne w jednym kraju, ale jednocześnie prowadzą działalność transgraniczną.

Podatek cyfrowy w Polsce. Rząd czeka na rozwiązanie OECD

Kościński zapewnił, że Polska włączy się aktywnie w dyskusje w OECD. Jednak, jeżeli będą się one toczyć w zbyt wolnym tempie albo też wynik tych negocjacji nie będzie wykonalny dla Polski, to rząd będzie musiał “przemyśleć” własną koncepcję.

Jednocześnie minister przekonywał, że nie chce nałożyć na wszystkie firmy cyfrowe daniny tej samej wielkości. Raczej preferowałby indywidualne podejście do każdego przedstawiciela branży.

– Wolałbym usiąść z Airbnb, Google, Amazon i wszystkimi innymi i powiedzieć: wiesz, że musisz płacić podatek w Polsce, inaczej nie będzie dróg, policji, szkół. To oczywiste, że musisz płacić podatek, więc ile jesteś gotów zapłacić? – wytłumaczył Kościński.

Projekt ustawy wprowadzającej podatek ustawy zapowiedział Adrian Zandberg.

Podatek cyfrowy wraca. Zandberg zapowiedział, że Lewica złoży projekt ustawy

– Przestrzegamy zasad i płacimy cały podatek, który jesteśmy winni w miejscach, w których prowadzimy działalność; jest to prawdą, ponieważ odpowiednie przepisy obowiązują dziś i pozostaną w mocy niezależnie od przepisów, które będą obowiązywać w przyszłości – tłumaczy Airbnb w odpowiedzi na zaprezentowany pomysł ministra.

Rzecznik Airbnb wskazał, że polskie organy podatkowe otrzymały już podatek VAT “od opłat pobieranych od polskich gospodarzy i gości”.

Brytyjski dziennik przypomina, że w Polsce podatek cyfrowy miał się pojawić już jakiś czas temu. Danina GAFA – nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple – miała nad Wisłą wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku. Objęte podatkiem miały zostać przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski.

Nie będzie podatku od cyfrowych gigantów. Poinformował o tym wiceprezydent USA.

Podatek cyfrowy. Google, Facebook i Amazon nie zapłacą w Polsce podatku

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

1h temu

odyn11czy to ten Pan bez wyższego wykształcenia?

1h temu

emerytjakaś taktyka nowa, co jeden pisio na foto to bardziej uchachany (jak głupi do sera?). mnie jakoś nie za bardzo do śmiechu bo robię domowe codzienne … Czytaj całość

1h temu

waldiale fejsa boją się ruszyć, lokaje trampka

Rozwiń komentarze (18)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwolnienie z PIT i CIT dla e-pojazdów – nabór wniosków ruszy w pierwszym kwartale 2020 r.
Następny artykułBokka “Secret Void” – teledysk nakręcony w… Muzeum Wsi Kieleckiej