1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Wojewódzkie obchody rozpoczęły się już dzień wcześniej mocnym uderzeniem, bo koncertem Baranovskiego. W Filharmonii Łódzkiej wysłuchali go głównie młodzi ludzie, bo też do nich skierowana jest przede wszystkim akcja edukacyjna prowadzona przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej.
Koncert wszechstronnego muzyka z zespołem znakomitych instrumentalistów był akcentem kierującym uwagę na problem HIV i AIDS. Już wcześniej w szkołach regionu rozpoczęły się debaty z udziałem specjalistów w tej dziedzinie, które potrwają do 3 grudnia. To dlatego że zachorowalność wśród młodych ludzi rośnie, a przyczyną jest niedostateczna wiedza. – Dlatego tak istotna jest potrzeba budowania świadomości dotyczącej tego wirusa – podkreślał wicemarszałek Zbigniew Ziemba przed występem muzyka. – Wirus HIV i choroba AIDS to trudne wyzwanie. Pamiętajmy, żeby zachowywać się bezpiecznie. Niech takie będą też relacje, jakie podejmujemy.
Bo zakażenie HIV/AIDS jest realnym problemem. Na całym świecie żyje ok. 40 mln osób zakażonych HIV, a codziennie cztery osoby w Polsce słyszą nieprzychylną diagnozę. 50 procent zakażeń wykrywanych jest w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS. Dlatego tak bardzo ważne jest podejmowanie inicjatyw profilaktycznych, odpowiadających na różne potrzeby odbiorców. W całym kraju działają punkty konsultacyjno–diagnostyczne, gdzie testy wykonuje się anonimowo i bezpłatnie.
Samorząd województwa łódzkiego na przeciwdziałanie HIV i AIDS w tym roku przeznaczył 170 tys. zł, m.in. na szkolenia dla kadr pomocy społecznej, warsztaty profilaktyczne dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz na realizację zadań publicznych w tej dziedzinie przez organizacje pozarządowe. I właśnie one zaprezentowały się przed i podczas koncertu w punktach informacyjnych ustawionych w Filharmonii. Wolontariusze rozdawali ulotki, edukowali i zachęcali do profilaktyki oraz badań. Koncert był też dobrym momentem na prezentację oferty warsztatów terapii zajęciowej, ośrodka adopcyjnego oraz PCK.
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS