A A+ A++

Artysta o pseudonimie Butterbro użył sztucznej inteligencji, by napisać piosenkę o uchodźcach. Stała się prawdziwym przebojem w Niemczech.

Jego piosenka nosi tytuł Verknalt in einen Tahalon (niem. zakochana w tahalonie). Tahalon to slangowe określenie na uchodźców, głównie młodych mężczyzn, od arabskiej frazy „tael huna”, która znaczy „chodź tutaj”.

Jego piosenka utrzymana jest w stylu przebojów niemieckiej muzyki popularnej lat 60tych, tzw. Schlager Pop. Opowiada o kobiecie, która zakochała się w młodym uchodźcy. Obiekt jej miłości „nosi pasek Louis, torbę Gucci i Air Maxy”, „pachnie jak cała perfumeria” i „jest słodki jak bakława”, deser popularny w Turcji.

Josua Waghubinger, znany lepiej pod pseudonimem Butterbro, z zawodu informatyk, użył do jej stworzenia programu Udio, który potrafi napisać tekst i muzykę, a następnie je odtworzyć, na podstawie prostych pisemnych poleceń. W rozmowie z podcastem Die Klangküche powiedział, że miał na tyle duży wpływ na ostateczny kształt wygenerowanej przez AI piosenki, że nadal można ją uznać za kreatywne dzieło. Dodał, że chciał, by jego piosenka była kpiną z kultury macho, którą często reprezentują młodzi imigranci, ale bez ich dyskryminacji.

Butterbro stwierdził jednak, że jego najważniejszym celem było stworzenie piosenki, która zyska popularność w internecie. To mu się udało. Jak donosi The Guardian, piosenka weszła na listę 50 najchętniej słuchanych w Niemczech przebojów serwisu Spotify, obecnie zajmuje 48 miejsce. To pierwsza sytuacja, w której stworzona przez komputer piosenka dostała się na listę na dużym rynku muzycznym. Po niecałym miesiącu od jej premiery na Spotify wysłuchano jej już 3,5 miliona razy.

Piosenka ta wywołała też jednak kontrowersje. Chociaż jej tekst jest względnie niewinny, to krytykom nie spodobało się szczególnie użycie przez niego frazy talahon. Twierdzą, że to obelga, której często wobec imigrantów używa skrajna prawica. „Prawicowe grupy, na przykład, używajątego słowa, by stworzyć straszydło i podsycać islamofobię i ksenofobię” – napisała Felicia Aghaye z magazynu muzycznego Diffus – „Problematyczne jest to, że Butterbro zdaje się nie rozumieć negatywnych konotacji tego słowa”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM

Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo wypadku zablokowana DK 11 koło Lotynia
Następny artykułIV Gminne Dożynki w Jaroszowicach już 25 sierpnia 2024 roku