A A+ A++

Wielodomenowość nie polega tylko i wyłącznie tylko na strzelaniu i przemieszczaniu się po ziemi, za pomocą okrętów czy też samolotów. Musimy myśleć wieloaspektowo, także o tym co dzieje się, kiedy państwo funkcjonuje pokojowo – mówił w rozmowie z Defence24.pl Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni. Tomasz Piotrowski. Generał mówił także o doświadczeniach z misji afgańskiej, wyzwaniach, z jakimi borykają się żołnierze służący poza granicami kraju oraz wnioskach z konfliktów zbrojnych.

Dowódca Operacyjny stwierdził, że Afganistan to misja z „potężnym i dziejowym” wpływem na to, jak wyglądają Siły Zbrojne RP. Zwrócił uwagę na zmiany, jakie zachodzą w Wojsku Polskim, ale i jego postrzeganiu dzięki zaangażowaniu w tę operację. – Logistycznie jesteśmy zupełnie inną armią, niż byliśmy 20 lat temu – zaznaczył. – Niewątpliwie staliśmy się wiarygodnym sojusznikiem. To nie podlega dyskusji – dodał.

Gen. Piotrowski przypomniał też, że pomimo zakończenia operacji w Afganistanie polscy żołnierze uczestniczą w misjach w różnych częściach świata, w tym między innymi w Libanie, na Sycylii, jak i w operacjach NATO na Łotwie, w Rumunii i Turcji. Jednocześnie, biorąc pod uwagę dynamikę niekorzystnych zmian środowiska bezpieczeństwa, żołnierze muszą być przygotowani na potencjalne zagrożenia. Generał zaznaczył, że reakcję wobec żołnierzy może wywołać oddziaływanie informacyjnie, nawet pozornie proste, nawet „krótki filmik” – Wszędzie, gdzie jesteśmy, jesteśmy dlatego, że jest tam niebezpiecznie – podkreślił.

Degradacja środowiska bezpieczeństwa ma również swoje przełożenie na sytuację Polski. Analiza przebiegu starć z ostatnich lat pokazuje, że „konflikty pojawiają się nagle”, jak miało to miejsce w wypadku rosyjskiej agresji wobec Gruzji w 2008 roku. Zdaniem generała, choć czasem zapomina się o wojnie na Ukrainie, to „cały czas żywa i cały czas niegasnąca”. Badane są również konflikty w Górskim Karabachu, na Bliskim Wschodzie, w tym ostatnia odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego, pokazująca „nowy wymiar wojny”.

Reklama

Generał podkreślił też, że „przyszłość jest wielodomenowa”. Zaznaczył również, że sytuacje kryzysowe będą rozpoczynać się poniżej progu wojny i będą oznaczać zastosowanie, nawet dla samych żołnierzy, również narzędzi innych, niż militarne.

Gen. Piotrowski odniósł się też do powstającej nowej wielodomenowej koncepcji operacyjnej. Zaznaczył, że decydujący będą tutaj mieli szef Sztabu Generalnego oraz Minister Obrony Narodowej. Stwierdził jednak, że opracowanie, wdrażanie i doskonalenie, poddawanie „próbom naprężeniowym” nowej koncepcji jest ciągłym procesem, bo tego wymagają dynamika zmian środowiska bezpieczeństwa. – Nie jest to tylko testowanie mechaniczne (…) Wielodomenowość nie polega tylko i wyłącznie tylko na strzelaniu i przemieszczaniu się po ziemi, za pomocą okrętów czy też samolotów. Musimy myśleć wieloaspektowo, także o tym co dzieje się, kiedy państwo funkcjonuje pokojowo – powiedział generał. Dlatego też koncepcja musi uwzględniać uwarunkowania prawne, również w czasie pokoju.

Generał mówił też o doświadczeniach ćwiczeń Anakonda-18 i Anakonda-20, a także Dragon-21 i planach na ćwiczenia Anakonda-23.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncertowe Święto Kościerzyny za nami
Następny artykułPegasus używany przeciwko dziennikarzom na całym świecie?