A A+ A++

W codziennym życiu często przygotowujemy się do tego, co stanowi istotne wydarzenie dla dalszej drogi i przyszłości: nauka w szkole poprzedza studia i pracę; kurs na prawo jazdy odbywa się przed egzaminem; sprzątamy w mieszkaniu na powitanie ważnych i bliskich osób… – Adwent jest czasem przygotowania na spotkanie z przychodzącym do nas Jezusem – wyjaśnia biblista ks. Jan Krupka. W niedzielę, 3. grudnia zaczął się w Kościele rzymsko-katolickim i dla wiernych okres Adwentu.

Adwent jest okresem, jaki co roku powtarza się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Nazwa ta pochodzi od słowa łacińskiego „adventus” – przyjazd, przybycie, przyjście, a odnosiła się do wizyty w starożytności cesarza Rzymian lub innego ważnego urzędnika. Kościół odnosi określenie adwent do przyjścia Jezusa w dwojakim znaczeniu prawd wiary: jako przygotowanie na nadchodzące Boże Narodzenie i jako wyznanie, że Jezus przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych. To odmienne sensy adwentowego czekania: na Nowonarodzonego Zbawcę Człowieka i Ludzkości i na Sędziego każdego z nas indywidualnie u kresu życia ziemskiego i wszystkich ludzi u kresu historii / dziejów. 

W kościołach wystawione zostały wieńce adwentowe lub dekoracje, z czterema świecami: zwykle 3 są fioletowe i jedna różowawa, zapalana w 3. niedzielę adwentu, na znak, że wierni przeżyli połowę czasu do przyjścia Jezusa. – Jezus jest światłością świata, więc jeśli światła świec przybywa, to jest to znak dla wiernych, że przyjście Pana Jezusa jest coraz bliżej – tłumaczy ks. Jan. Oprócz tego, w świątyniach wyeksponowane są białe świece roratnie, zwykle z figurą albo z obrazem Matki Bożej.

Z czystym umysłem i czystym sercem oczekiwać 
Roraty z założenia były mszą świętą o Matce Bożej – nabożeństwem, odprawianym przez księży w białych szatach liturgicznych o świcie, chociaż współcześnie są również organizowane w godzinach wieczornych, ażeby wierni mogli przyjść i uczestniczyć w roratach po pracy, lekcjach, zajęciach na uczelni. Adwent niektórzy wierni porównują do „małego postu”, w odróżnieniu od Wielkiego Postu na wiosnę przed Wielkanocą.

Obecnie adwent to nie jest czas nakazów odgórnych, urzędowych, ale raczej indywidualnych postanowień i decyzji wiernych. One i oni sami lub z pomocą bliskich osób powinni zastanowić się, jakie usunąć przeszkody w swoim postępowaniu, aby z czystym umysłem i czystym sercem oczekiwać na przyjście Jezusa. Można modlić się w pojedynkę i w rodzinie. Można wziąć udział w rekolekcjach i przystąpić do spowiedzi. Można powstrzymywać się od szkodliwych nałogów: nadużywania alkoholu, palenia papierosów, jedzenia słodyczy. Można ograniczyć liczbę godzin, spędzonych codziennie przed telewizorem na oglądaniu seriali, czy przed komputerem na grach. Można przeczytać opowieści Ewangelistów o życiu Jezusa sprzed 2 tysięcy lat lub pomagać ludziom, potrzebującym wsparcia w trudnościach życia w 2023 r. Można usunąć przeszkody, które powodują, że wiernym brak czasu na pogłębianie życia duchowego przed świętami.

Msze roratnie w Katedrze poprzedzają o g. 6. 45 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodniebne ECMO. Helikopterem z pacjentem z niewydolnością płuc lub serca
Następny artykułBMW 230e – nie można mieć wszystkiego