Do wypadku doszło już 12 lat temu, ale gdańszczanin nie pogodził się ze swoim kalectwem. Poddał się kilku zabiegom za granicą, bo w Polsce do niedawna NFZ czegoś takiego nie refundował.
W końcu jednak zajął się nim zespół pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały, kierownika katedry i oddziału klinicznego okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zespół lekarzy wykonał zabieg wszczepienia sztucznej rogówki oraz usunięcia zaćmy w lewym oku.
Pan Adam dzięki keratoprotezom znów widzi
– Obecnie pan Adam widzi bardzo dobrze zarówno na odległość, jak i do czytania – wyjaśnia prof. Wylęgała.
Gdańszczanin jest pierwszym pacjentem z Polsce z obuocznymi wszczepionymi keratoprotezami typu Boston, czyli sztucznymi rogówkami. Są one montowane w tkance rogówkowej i wykonane ze specjalnego tworzywa.
– Od połowy 2019 roku procedura ta jest w pełni refundowana przez NFZ, ale pierwsze zabiegi przeprowadziliśmy w 2011 roku. Wówczas dostaliśmy sztuczne rogówki w formie darowizny z USA – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski z wydziału nauk medycznych w Zabrzu.
W Polsce zabiegi te wykonują obecnie tylko specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Na zabiegi czeka 60 osób. Keratoprotezy stosuje się u pacjentów po oparzeniach, z obuoczną ślepotą, a także we wrodzonych wadach rogówki lub gdy kilka kolejnych klasycznych zabiegów nie przynosi rezultatu. Niewidzący odzyskują wzrok, mogą normalnie żyć i funkcjonować.
– Szczęście pacjentów, którzy wychodzą ze świata ciemności, to niesamowite przeżycie także dla nas – mówi prof. Wylęgała.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS