Prezes NBP Adam Glapiński: Inflacja w Polsce teraz w górę, ale potem w dół
Przekaz podczas konferencji był zbliżony do tego sprzed miesiąca: inflacja w Polsce znów rośnie, co skłania RPP do utrzymywania stóp procentowych. – Nie przechodzimy nad tym do porządku dziennego – mówił Glapiński. Według szybkiego szacunku GUS, we wrześniu inflacja wyniosła 4,9 proc., czyli była blisko dwukrotnie wyższa od środka celu inflacyjnego NBP w średnim okresie (2,5 proc. +/- 1 pp.).
Glapiński zwracał uwagę m.in. na odmrożenie cen energii od lipca, ale także na prawdopodobny wzrost inflacji bazowej we wrześniu (z 3,7 proc. w sierpniu prawdopodobnie do ponad 4 proc. – konsensus prognoz ekonomistów według ankiety „Rzeczpospolitej” to 4,1 proc.). – To częściowo efekt bazy, ale częściowo może wynikać z utrzymującego się wysokiego wzrostu płac – wyjaśniał. Wzrost wynagrodzeń napędza przede wszystkim inflację w sektorze usługowym.
Do końca roku inflacja w Polsce ma utrzymywać się, według prognoz przedstawionych przez Glapińskiego, na poziomie 4,5-5 proc. rok do roku. Potem jej poziom będzie zależał m.in. od decyzji rządu w zakresie dalszego mrożenia cen energii. Na razie się ku temu skłania, ale nie zapadły w tej sprawie wiążące rozstrzygnięcia.
– Do około połowy przyszłego roku inflacja może być podwyższona – ocenił szef NBP. – Potem ma zacząć obniżać, ale dopiero w 2026 r. – gdy efekty podniesienia cen energii zostaną wchłonięte przez gospodarkę – inflacja ma trwale powrócić do celu inflacyjnego – mówił.
Jako czynnik, który nieco podbije inflację w 2025 r., szef banku centralnego wymienił też wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol.
Glapiński wymieniał szereg czynników niepewności dla inflacji, acz część z nich jednocześnie zbijał. To ryzyko nadmiernego z punktu widzenia inflacji przyspieszenia gospodarczego („ale jest ono ograniczone”), utrzymywanie się wysokiego wzrostu płac („ale spodziewamy się, że tempo będzie hamo … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS