A A+ A++

Kiedy ma się za ojca postać tak wyjątkową, jak George Gordon Byron, wydaje się, że droga zawodowa jest z góry przesądzona. Przypadek Ady Lovelace pokazuje jednak, że można inaczej, bo zamiast pisarką została matematyczką i… pierwszą programistką w historii, chociaż gdyby nie matka, ta mogłaby pójść w ślady ojca.

Ada Lovelace – pierwsza programistka i pionierka informatyki

Lorda Byrona kojarzy większość z nas, mówimy bowiem o jednym z najsłynniejszych angielskich poetów i dramaturgów, najbardziej wpływowym pisarzu epoki romantyzmu, którego “Don Juan” uznawany jest za jedno z największych arcydzieł literatury XIX wieku. Nie wszyscy wiedzą jednak, że ten był przy okazji niezwykle barwną postacią, której życie pełne było podbojów miłosnych, podróży i skandali.

Celem uniknięcia jednego postanowił poślubić Annabellę Milbank, małżeństwo nie było jednak szczęśliwe, a będące jego owocem narodziny córki uznał za rozczarowujące… gdyby tylko wiedział, że Ada osiągnie w życiu tak wiele. Niestety nie było mu dane przyglądać się narodzinom talentu, który znamy do dziś, bo zmęczona nieudanym związkiem matka dziewczyny postanowiła go zostawić i zadbać o to, by młoda Byronówna nie podzieliła losu ojca – tzn. trzymać z daleka od poezji, która jej zdaniem zaprowadziła go na skraj szaleństwa.

Jaki ojciec, taka córka? Niekoniecznie…

I mocno trzymała się tego postanowienia, dlatego dziewczynka już od 8. roku życia przyjmowała prywatne lekcje matematyki, m.in. od pierwszego profesora matematyki Uniwersytetu Londyńskiego, Augustusa De Morgana. Ale jak to mówią, krew nie woda, więc w wieku 12 lat młoda Ada połączyła bujną wyobraźnię odziedziczoną po ojcu i zdobytą edukację, by stworzyć projekt maszyny latającej.

W liście do matki opisywała schemat konstrukcji przypominającej pegaza, zasilanej silnikiem parowym, który miał umożliwiać ludziom latanie. Jak łatwo się domyślić, pomysł nie miał szans powodzenia, ale miłość Ady do maszyn wcale nie umarła i jakiś czas później stała się podstawą przyjaźni z matematykiem i wynalazcą, Charlesem Babbagem.

To właśnie poznanie Babbage’a, który pracował wtedy nad swoją maszyną różnicową, czyli swoistym kalkulatorem do obl … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCCK Chorzów: Już dziś 30. Finał WOŚP w Chorzowie
Następny artykułPriest killed by gunmen in Pakistan attack