A A+ A++

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała negatywną opinię dla atomowych planów Orlenu. Weryfikacji nie przeszła spółka Orlen Synthos Green Energy. Czy to zatrząśnie planami modułowych elektrowni jądrowych spółki kierowanej przez Obajtka?

ABW "niekompetentne". Orlen ma błogosławieństwo resortu klimatu na atom
ABW "niekompetentne". Orlen ma błogosławieństwo resortu klimatu na atom
/ Orlen

Orlen Synthos Green Energy to spółka łącząca prywatny kapitał Michała Sołowowa i Orlenu. Miała ona przygotować i skomercjalizować technologię mikro- i małych reaktorów modułowych w Polsce. Zgodnie z informacją koncernu ten projekt stanowi “istotny wkład w wysiłki Orlenu na rzecz dywersyfikacji energetycznej, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczną Polski i całego regionu”. Do 2038 roku miało powstać 76 małych reaktorów modułowych. Odpalenie pierwszego zaplanowano na 2030 roku. 

O decyzję ABW Orlen zabiegał już od kilku miesięcy. Miała ona zostać wydana m.in. w lipcu, ale została przełożona. Czyżby czekano na wynik wyborów? Tak ocenia to informator “Polityki”. Nie są znane szczegóły, ponieważ sama decyzja jest oczywiście tajna. Jak się okazało, taką ocenę wydano już dwukrotnie. 

To cios dla koncernu, a decyzja wydana przez agencję, choć nie jest wiążąca, to niezbędna do wydania przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczej. Piłeczka znalazła się po stronie resortu. 

Jak donosi PAP, minister klimatu i środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy, mimo zastrzeżeń ABW. Jak zaznaczył resort, decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza. Wydane je na wniosek należących do Orlen Synthos Green Energy spółek: BWRX-300 Włocławek, BWRX-300 Stawy Monowskie, BWRX-300 Stalowa Wola, BWRX-300 Ostrołęka, BWRX-300 Nowa Huta oraz BWRX-300 Dąbrowa Górnicza.

“Niekompetentne i nieodpowiedzialne”. Komunikat Orlenu o ABW

Spółka Orlen Synthos Green Energy przesłała do TVN 24 swoje stanowisko odnośnie do postępowania ABW. Cytując:

“postępowanie ABW prowadzone przez panów (szefa ABW, płk Krzysztofa) Wacławka, (byłego szefa MSWiA Mariusza) Kamińskiego i (wiceszefa MSWiA Macieja) Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne”

Jak ujawniła, nikt z jej przedstawicieli w ciągu 230 dni postępowania nie spotkał się ani razu z funkcjonariuszami Agencji, stąd nie wiadomo, na jakiej podstawie wydała ona negatywną ocenę. 

Orlen złożył wniosek o odtajnienie decyzji w sądzie, gdyż jest przekonana, że wskazane w niej powody oceny nie są “ani merytoryczne, ani profesjonalne” i “godzą w bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski”.

Spółka zapewniła, ze ma zamiar realizować prace zgodnie z harmonogramem. 

Obajtek komentuje decyzję resortu

“To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast” – napisał w czwartek na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wnioski o decyzje zasadnicze OSGE złożyła 27 kwietnia 2023 r. Wydawana przez ministra właściwego ds. energii na wczesnym etapie procesu inwestycyjnego decyzja zasadnicza jest potwierdzeniem, że inwestycja w obiekt energetyki jądrowej jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Zasięga on opinii m.in. ABW, jednak nie jest nią związany, co oznacza, że nie musi się z nią zgodzić. I tak jak było w tym przypadku, resort postąpił wbrew zaleceniom Agencji Bezpieczeństwa Publicznego. 

Bankier.pl
Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW dzisiejszym GŁOSie: Ikea ostatecznie rezygnuje z inwestycji na Zaborzu, zabrzańskie Monopoly wchodzi do gry, miasto walczy ze śniegiem, a piłkarz będzie bił rekordu Guinnessa!
Następny artykułZimowe pejzaże