A A+ A++

W patronalne święto stolicy Wielkopolski – uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła – abp Stanisław Gądecki uhonorował nagrodami za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej reżyser Wandę Różycką-Zborowską, architekt wnętrz Aleksandrę Kołaczyk, animatora ruchu flażoletowego Wojciecha Wietrzyńskiego oraz dyrygenta i kompozytora Zbigniewa Małkowicza z Zespołem Lumen.

Uroczystość odbyła się w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich.

„Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, patronów katedry i miasta, co roku wzbogaca przyznanie i wręczenie nagród za szczególne zasługi w promowaniu i krzewieniu kultury chrześcijańskiej w naszej archidiecezji, która promieniuje na całą Polskę” – powiedział poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek.

W laudacji dr Jolanta Hajdasz podkreśliła, że Wanda Różycka-Zborowska jest twórcą filmów dokumentalnych. „Jest twórcą wyjątkowym i wybitnym, o czym świadczą jej piękne, pełne treści i ważnych życiowych prawd obrazy” – zaznaczyła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Podkreśliła, że W. Różycka-Zborowska „nie wstydzi się swojej wiary i na niej zbudowała swoje najważniejsze filmowe dzieła, nie dbając o popularność ani o uznanie tego świata” – dodała. Dr Hajdasz zaznaczyła, że laureatka nagrody przez wiele lat prowadziła w klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu „Kino duchowe”, czyli pokazy wartościowych filmów.

Przypomniała, że jako reżyserka  W. Różycka-Zborowska znana jest przede wszystkim z filmu dokumentalnego „Duśka” o Wandzie Półtawskiej z 2008 r., „z którego szeroka opinia publiczna dowiedziała się o przyjaźni i współpracy małżeństwa Wandy i Andrzeja Półtawskich i Jana Pawła II”. „W ubiegłym roku zrealizowała dokument pt. „Błogosławiona” o niezwykłej, poznańskiej nauczycielce Natalii Tułasiewiczównie zamordowanej przez Niemców w Ravensbrück.

Dziękując za otrzymaną nagrodę, reżyser podkreśliła, że jest ona owocem błogosławieństw, a twórczość filmowa nie jest tylko realizacją talentu, „ale jest drogą wspinania się, nieustannej walki wewnętrznej, by przekazać innym miłość, piękno i prawdę”.

Przemysław Basiński, pomysłodawca ogólnopolskiego cyklu „Verba Sacra” w laudacji poświęconej Zbigniewowi Małkowiczowi zwrócił uwagę, że laureat pracował początkowo w Teatrze Muzycznym Roma i Teatrze Muzycznym w Poznaniu jako dyrygent i aranżer. Współpracował także z artystami takimi jak Stanisław Soyka, Anita Lipnicka oraz grupą Vox. W 2003 r. założył Zespół muzyki sakralnej Lumen, który koncertował nie tylko w Polsce, ale i za granicą m.in. w Kanadzie, USA, Hiszpanii i na Litwie. Jest autorem ok. 80 pieśni o tematyce religijnej. „Najnowsze dzieło to spektakl słowno-muzyczny „Zamek wewnętrzny, mieszkanie pierwsze” do słów św. Teresy Wielkiej, którą laureat jest zafascynowany” – podkreślił P. Basiński.

Prof. dr hab. Grzegorz Ratajczyk, kierownik XIII Pracowni Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, zwrócił uwagę na wszechstronny talent, którym Aleksandra Kołaczyk została obdarowana przez Pana Boga. Zauważył, że oprócz kierunku architektura wnętrz ukończyła również malarstwo. Przypomniał jej najważniejsze realizacje w zakresie architektury wnętrz. Laureatka opracowała m.in. kompleksowy projekt ikonografii wnętrza, wykonanie polichromii na ołtarzu i ambonie w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach,  kompleksowy projekt wnętrza, oświetlenia ołtarza, projekt ikonografii i witraży w kościele pw. św. Jana XXIII w Komornikach, projekt wyposażenia prezbiterium nawiązujący do romańskiej przeszłości kościoła pw. św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu oraz projekt wnętrza kaplicy seminaryjnej w Nadziejewie.

„Dziękuję Panu Bogu za otaczający mnie świat, to najpiękniejsza akademia sztuk przepięknych. Lata lecą, a ja wciąż jestem na pierwszym roku zachwytu i odkryć” – powiedziała laureatka.

W laudacji poświęconej Wojciechowi Wietrzyńskiemu, nauczycielowi, pedagogowi i animatorowi ruchu flażoletowego, przypomniał, że jest on założycielem i dyrygentem Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej oraz konstruktorem instrumentów muzycznych, a także inicjatorem i kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych.

Podkreślił, że od 28 lat jest także inicjatorem modlitwy i kolędowania małych flażolecistów „Śladami Trzech Króli” w poznańskiej katedrze, a spotkanie gromadzi co roku ok. 1000 muzykantów, którzy przybywają na to wyjątkowe spotkanie nie tylko z Wielkopolski.

Laureaci otrzymali medale z brązu. Na awersie wyryto sylwetki oraz łacińskie imiona świętych Piotra i Pawła, a na rewersie – herb abp. Gądeckiego z jego imieniem, nazwiskiem i tytułem piastowanej godności.

Nagroda za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej wręczana jest rokrocznie w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są patronami miasta i miejscowej katedry.

Wanda Różycka-Zborowska to polska reżyserka filmowa, absolwentka budownictwa na Politechnice Poznańskiej i reżyserii filmowo-telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reżyser filmowy, scenarzysta, nauczyciel. Współpracowała m.in. z Krzysztofem Kieślowskim i Andrzejem Jurgą. Reżyseria „Duśka” (2008), „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” (2006), „Fides et ratio” (2013).

Aleksandra Kołaczyk – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunek architektura wnętrz i malarstwo.

Zbigniew Małkowicz – dyrygent, kompozytor, aranżer, pianista. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej. Zespół Muzyki Sakralnej Lumen tworzy jego rodzina. Oprócz kompozytora działają w nim także wokalistki: żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj. Syn Michał Małkowicz jest perkusistą. Na gitarze basowej gra mąż Aleksandry – Marcin Figaj, a na gitarze akustycznej Paulina Wiśniewska-Małkowicz, żona Michała. Najważniejsze kompozycje zespołu to: pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów św. Siostry Faustyny „Psalmy Dawida” na bazie biblijnej Księgi Psalmów, kantata dla NMP „Przy Sercu Twoim” oraz pop-oratorium „Moja Miłość” również do słów św. Faustyny.

Wojciech Wietrzyński – muzyk, pedagog i wychowawca, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania. Prowadzi Orkiestrę Flażoletową w Swarzędzu oraz zajęcia umuzykalniające z flażoletem w nauczaniu początkowym w szkołach podstawowych w Swarzędzu, a także w Poznaniu. Jest inicjatorem i kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych. Opublikował wiele zbiorów nut na flażolet, m.in. Melodie na flet podłużny z elementami podstaw gry, Flażolet – najprostszy sposób na miłe muzykowanie oraz Flażolety w szkole.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekordowe Dni Pajęczna [ZDJĘCIA]
Następny artykułKwoty ofiar na Obol św. Piotra wracają do czasu sprzed pandemii