Franciszek i Pan Jezus schodzą się w tym przesłaniu, kiedy mówią: studia są ważne, ale życiem jest dopiero miłość. Studia uprawiane bez miłości nie są studiami. Jak mówił św. Grzegorz Wielki, kto nie kocha Prawdy, jeszcze jej nie poznał – mówił do studentów łódzkich uczelni teologicznych abp Grzegorz Ryś.
Mszą świętą celebrowaną 4 października w bazylice archikatedralnej zainaugurowano nowy rok akademicki 2021/2022 w łódzkich uczelniach teologicznych. W liturgii uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni Łodzi, oraz studenci rozpoczynający w tym roku swoją przygodę z teologią.
W homilii łódzki metropolita odwołał się do liturgii Słowa. Jak wskazał, można by się pytać, dlaczego Jezus na początek roku akademickiego mówi do nas o miłości? – Być może chce nam powiedzieć, że niezależnie od tego, jak istotna jest w naszym życiu wiedza, nie jest jednak ona punktem dojścia. Wiedza jest istotna i w rozmowie, którą opisuje dzisiejsza ewangelia. Jezus odwołuje się do wiedzy, którą ma, koniec końców, uczony w prawie. Co jest napisane w prawie? Co ci mówi twoja wiedza? Ale punktem dojścia jest dwukrotnie wypowiedziane słowo – „to czyń”, „idź i czyń podobnie”. Jezus chce nam w tym pierwszym wykładzie powiedzieć, że sama wiedza jeszcze nie jest życiem, niezależnie od tego, jak ważne miejsce w naszym życiu mogą zajmować studia i uprawianie nauki – tłumaczył abp Ryś.
– Franciszek i Pan Jezus się schodzą w tym przesłaniu, kiedy mówią: studia są ważne, ale życiem jest dopiero miłość. Studia uprawiane bez miłości, nie są studiami. Jak mówił św. Grzegorz Wielki, kto nie kocha Prawdy, jeszcze jej nie poznał. W życiu idzie o miłość. Owa lectio prima – jeśli chcecie żyć – bo tego dotyczyło pytanie – „co mam czynić, by osiągnąć życie wieczne?”. – Jeśli chcecie żyć, potrzebujecie miłości – zauważył arcybiskup.
Abp Ryś zauważył, że przeciwieństwem miłosierdzia nie jest wyrządzenie krzywdy lub jakaś zbrodnia, ale obojętność. – Myślę, że trzeba to bardzo wyraźnie dziś powiedzieć: miłosierdzie wobec kogo? Przy tych wszystkich debatach, dyskusjach, które trwają wokół nas, przypowieść o miłosiernym samarytaninie jest bardzo mocnym głosem Jezusa. Dzisiaj wszyscy, zanim się zdecydują pomóc, pytają tysiąc razy, kto jest tym leżącym, jakiego jest wyznania, jakiej religii, jaką ma przeszłość, kto za nim stoi. A jak za tym się kryje polityczna awantura – milion pytań, na które musimy znać odpowiedź, zanim nas będzie stać, aby pomóc. Ta przypowieść jest radykalna – nie ma nic więcej ponad to, że był to człowiek pobity. Nawet jeśli nie mamy na ten moment możliwości działania, zadbajmy o swoje myślenie, byśmy nie nakładali na ewangelię kalk myślenia, które nie mają z nią wiele do czynienia. Mamy świadczyć miłosierdzie człowiekowi – zakończył.
Po liturgii w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się dalsza części uroczystości, którą rozpoczął śpiew Gaude Mater Polonia, po którym głos zabrał ks. dr Sławomir Sosnowski, rektor WSD w Łodzi.
Zaprezentowano także sprawozdania z funkcjonowania łódzkich uczelni teologicznych w roku akademickim 2020/2021, a następnie najmłodsi studenci złożyli ślubowanie i odebrali indeksy.
Tegoroczny wykład inauguracyjny pt. „Dlaczego powstała diecezja łódzka” zaprezentował dr Sebastian Adamkiewicz – absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, muzealnik, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS