A A+ A++

Mimo trzeciej fali pandemii koronawirusa, zgodnie z rządowymi decyzjami, kościoły i obiekty kultu religijnego w Polsce pozostają otwarte. Obowiązują jednak pewne ograniczenia – w kościołach obowiązuje limit osób (maksymalnie 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m), obowiązkowe jest również zakrywanie ust i nosa (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego

Jak pisze, w związku z obowiązującymi ograniczeniami niektóre formy liturgiczne mogą zostać “według roztropnej decyzji duszpasterzy” uproszczone lub dostosowane do panujących okoliczności, jednocześnie należy przestrzegać obowiązujących norm bezpieczeństwa sanitarnego i regularnie informować o nich wiernych.

Metropolita utrzymuje też udzieloną 17 października zeszłego roku dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św., przy okazji zezwalając na to, by obrzędy Triduum Paschalnego poza katedrą i kościołami parafialnymi były celebrowane także w innych miejscach świętych, w szczególności w kościołach rektoralnych, seminaryjnych, sanktuariach, kaplicach i kościołach zakonnych.

Abp Jędraszewski zachęca też do organizowania transmisji celebracji parafialnych, dodając, że obrzędy Triduum Paschalnego z katedry na Wawelu będą transmitowane przez TVP3. Zachęca też do organizowania dodatkowych mszy, nabożeństw oraz obrzędu komunii św. poza mszą, aby umożliwić jak największej liczbie wiernych dostęp do liturgii.

– Warto skorzystać w tym kontekście z pomocy księży oraz ojców zakonnych, którzy na co dzień nie są zaangażowani w pełnym wymiarze w duszpasterstwo parafialne – radzi.

Nocna adoracja, święcenie pokarmów na zewnątrz

Wśród kolejnych wskazań metropolita pisze m.in. o rezygnacji z obrzędu umycia nóg w trakcie wielkoczwartkowej mszy oraz dołączeniu wezwania “za udręczonych w okresie epidemii”. Podkreśla też, że podczas adoracji krzyża pocałunek na nim składa jedynie celebrans, wierni natomiast oddają mu cześć poprzez przyklęknięcie lub skłon głowy.

– Nocna adoracja w kaplicy Grobu Pańskiego, a także szersze udostępnienie świątyń dla indywidualnej modlitwy może stać się w czasie Wielkiego Tygodnia szczególną okazją dla tych, którzy ze względu na uzasadnione obawy nie uczestniczą w świątecznych zgromadzeniach – pisze Jędraszewski.

Metropolita zaleca również, by tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych, w miarę możliwości, urządzić na zewnątrz kościoła. Tych, którzy nie mogą w nim uczestniczyć, zaprasza do odmówienia modlitwy błogosławieństwa przed świątecznym śniadaniem. Jej wzór, podobnie jak inne zalecenia, znaleźć można na stronie diecezja.pl.

“Szczególnym zainteresowaniem oraz troską duszpasterską i charytatywną polecam otoczyć w zbliżającym się okresie ubogich, samotnych i znajdujących się w jakiejkolwiek trudnej sytuacji, tak by łask i nadziei płynących z przeżywania największych tajemnic wiary katolickiej doświadczyli wszyscy, którzy ich potrzebują” – pisze na koniec abp Jędraszewski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak oceniasz oznakowanie dróg?
Następny artykułZmarł wybitny trener i zawodnik – Alojzy Łysko