A A+ A++

Dziesięcina to podatek religijny w judaizmie i chrześcijaństwie. Obowiązkowe świadczenie pieniężne lub rzeczowe w postaci dziesiątej części swojego dochodu na rzecz Kościoła, przeznaczone głównie na rzecz utrzymania duchowieństwa. Obecnie praktyka składania dziesięciny obecna jest tylko w niektórych Kościołach protestanckich, dziesięcinę płacą również mormoni… chociaż wraca w Krakowie i nie wiadomo czy wkrótce nie zostanie wprowadzona w całej Polsce.

Dziesięcina była źródłem wielu konfliktów, zwłaszcza w XIV i XV wieku. We Francji została zniesiona w 1789 r. w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Łączna roczna wartość dziesięciny we Francji wynosiła 120 mln franków.

Na ziemiach polskich dziesięcina utrzymała się do XIX wieku. W Galicji zniesiono ją w roku 1848, w Królestwie Polskim w 1864, w zaborze pruskim w 1865 r.

Tymczasem arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski wydał dekret wprowadzający dziesięcinę z przychodów parafii. Dotyczy to przychodów (a nie dochodów) uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej i niegospodarczej. Dlatego też nie wiadomo czy parafie nie przerzucą podatku na wiernych zwiększając koszt usług kapłańskich.

„Celem podatku jest pokrycie potrzeb diecezjalnych, m.in. wynikających z zasad sprawiedliwości oraz solidarności potrzeby wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno-opiekuńczej, konserwacji zabytków czy prowadzenia inwestycji sakralnych i remontów” – napisał w dekrecie metropolita Jędraszewski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOLX z zarzutami UOKiK. Grozi im kara nawet 10 proc. obrotu. To bardzo duża kwota
Następny artykułWypadek na moście Skłodowskiej-Curie. Samochód potrącił mężczyznę pchającego auto