– Mamy być ciągle gotowi, nie odruchem czysto spontanicznym, ale rzetelnym, długotrwałym wysiłkiem, by nieść wieloraką pomoc Ukrainie i Ukraińcom: duchową i materialną – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy świętej w intencji Ukrainy, odprawionej dziś w katedrze wawelskiej. – Przede wszystkim musimy także trwać w modlitwie o rychły i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, a przez to sprawiedliwy i trwały pokój dla całej Europy – powiedział metropolita krakowski.
Abp Jędraszewski zaznaczył, że świat z wielkim uznaniem i wdzięcznością patrzy na bohaterstwo narodu ukraińskiego, broniącego swej wolności. – Jednocześnie jest przerażony ogromem zła, okrucieństwa, przemocy, przypominających najgorsze czasy totalitarnych systemów XX wieku – zaznaczył metropolita krakowski. Podkreślił, że Ukraina nie jest sama.
– W rosyjskiej retoryce pojawia się teza, że ziemie ukraińskie historycznie należały do Rosji, a za dramatyczne wydarzenia winę ponosi Ukraina. Te kłamstwa są nadal powtarzane, także poprzez głoszony „rosyjski mir” – przypomniał hierarcha. Powiedział także, że przestępstwa, których dopuszczono się na terenie Ukrainy są wielką hańbą, ponieważ walczy się również z ludnością cywilną, by złamać naród.
Arcybiskup krakowski stwierdził, że bardzo bolesnym jest poparcie Cerkwi moskiewskiej, która błogosławi rosyjskim żołdakom i obiecuje im zbawienie. Czyni to pod hasłem walki „cywilizacji chrześcijańskiej ze zgniłym Zachodem”. – Przerażająca jest potęga tego kłamstwa – przyznał duchowny.
Abp Jędraszewski przywołał też słowa św. Jana Pawła II z pielgrzymki do Ukrainy w czerwcu 2001 roku, kiedy to papież podkreślał wielkość, zasługi, heroizm i nieszczęścia narodu ukraińskiego. „Wszyscy wierzący w Boga są wezwani, aby odrzucić wszelkie formy przemocy i kultywować nieusuwalne korzenie religijne każdego autentycznego humanizmu” – cytował arcybiskup krakowski. Podkreślił, że ta bestialska agresja Rosji ma na celu przecięcie tej historii wiary i świadectw, czyniąc z Ukraińców niewolników.
Metropolita krakowski zacytował też inne słowa Jana Pawła II z pielgrzymki do Ukrainy: „W słowie „Ukraina” rozbrzmiewa echo wielkości waszej Ojczyzny, której dzieje świadczą o jej szczególnym powołaniu jako pogranicza i bramy między Wschodem a Zachodem”. Abp Jędraszewski wyraził radość z postawy Polaków, którzy rok temu serdecznie witali uchodźców z Ukrainy by pomóc, dać wsparcie, przyjąć do domów.
Abp Jędraszewski przypomniał, że podczas spotkania z intelektualistami w Kijowie papież mówił, że działanie systemów totalitarnych polegało na podważeniu trzech filarów ludzkiej cywilizacji: uznania autorytetu Bożego, poszanowania godności osoby, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga, powinności sprawowania władzy w służbie każdego bez wyjątku członka społeczeństwa.
– Bez trudu możemy powiedzieć: najeźdźcy rosyjscy wpisują się niestety w ten obraz totalitarnego systemu, który odrzuca Boga, nawet jeśli prowadzi wojnę w imię Boga: cyniczną, kłamliwą, bezwzględną. Łamie się w sposób pełni świadomy godność człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże poprzez gwałty, tortury, morderstwa. Władza nie myśli o najsłabszych i bezbronnych, ale o tym, by móc panować bezwzględnie, podporządkowując sobie wszystkich – powiedział arcybiskup krakowski.
Przyznał także, że w tym trudnym czasie narodziło się wiele dobra i poczucia solidarności. Do jednego z najbardziej i otwartych rzeczników Ukrainy należy Polska, co można z dumą przyznać. Metropolita krakowski wskazał na konieczność dogłębnego nawrócenia Rosji, by przyjęła do siebie słowa Izajasza: „Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać”.
Wolne państwa i narody cieszące się demokracją stoją wobec powinności, by nie milczeć i nie oczekiwać szybkiego powrotu dawnych interesów handlowych. Do nich zwraca się w imię Boga prorok słowami: „Krzycz na całe gardło, nie przestawaj! Podnoś głos twój jak trąba!” – wskazał metropolita krakowski.
– Mamy być ciągle gotowi, nie odruchem czysto spontanicznym, ale rzetelnym, długotrwałym wysiłkiem, by nieść wieloraką pomoc Ukrainie i Ukraińcom: duchową i materialną. Przede wszystkim musimy także trwać w modlitwie o rychły i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, a przez to sprawiedliwy i trwały pokój dla całej Europy – zakończył metropolita krakowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS