A A+ A++

Radio Watykańskie

Stwierdził, że jako dyplomata musi przyznać, iż ta wojna jest porażką dyplomacji. Jego zdaniem zbyt łatwo godzono się na naruszanie podstaw prawa międzynarodowego. Nic nie mówiliśmy, być może trzeba było bardziej się sprzeciwiać – mówił abp Gallagher. Przyznał, że „dyplomacja, którą prowadzono w ostatnim czasie, instytucje, na których opierano struktury pokoju i bezpieczeństwa na naszym kontynencie, nie zadziałały tak, by uchronić nas przed tym strasznym konfliktem i agresją”.

Nasze instytucje nie były przydatne

„Nasze instytucje potrzebują odnowy. Jest to oczywiste. Nie okazały się przydatne. Oczywiście mam tu na myśli OBWE, która powinna nas była przed tym ochronić, ale tego nie uczyniła. Ale także inne instytucje. Również Unia Europejska musi zdać sobie sprawę z tych realiów. A także ONZ. Kto mógłby sobie kiedykolwiek wyobrazić, że podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ w Kijowie, państwo będące członkiem Rady Bezpieczeństwa mogłoby wystrzelić rakiety na to miasto. Jest to niewyobrażalne.“

Szef papieskiej dyplomacji podkreślił, że świat nie pozostał obojętny na cierpienia Ukraińców. Niektórzy okazali im wielką hojność i gościnę, prawdziwą miłość. „Zawsze jednak instnieje niebezpieczeństwo zmęczenia tym konfiliktem, zarówno na Ukrainie, jak i w nas, którzy staramy się wspierać ten naród” –  powiedział abp Gallagher. Wyraził też zadowolenie z konferencji na temat powojennej odbudowy. Nawet jeśli wydaje się to przedwczesne, dobrze, że mamy to pozytywne podejście.

Papież chciał ode mnie dyplomacji, która zapobiega, a nie reaguje

„Kiedy przyjechałem z Australii do Rzymu, by objąć to stanowisko w styczniu 2015 r. Papież powiedział mi: nie chcę dyplomacji, która reaguje, chcę dyplomacji, która przewiduje, zapobiega. Próbowaliśmy to zrobić i nadal próbujemy. Ale oczywiście nie jest to łatwe. Jednakże to, co dzieje się na Ukrainie, pokazuje nam, że musimy być jeszcze bardziej czujni, musimy przewidywać konflikty, dostrzegać powagę tego, co dzieje się wokół nas, również tu w Europie.“

Abp Gallagher dodał, że jako chrześcijanin i kapłan nie może też zapominać o przesłaniu pojednania i przebaczenia. Być może to właśnie my musimy mieć odwagę, by o tym mówić, na przekór ogromowi cierpienia tego narodu – dodał szef papieskiej dyplomacji, przypominając, że w Europa zaznała już „cudu pokoju i pojednania” między Francją i Niemcami po II wojnie światowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWindows 98 na Xbox Series X
Następny artykułŚwiadczenie urlopowe 1.662,97 zł dla nauczycieli [2022 r.]