Z czterodniową wizytą przebywa na Filipinach szef papieskiej dyplomacji. W programie przewidziano spotkania z prezydentem i sekretarzem spraw zagranicznych, a także udział w sesji plenarnej filipińskiego episkopatu, które odbędzie się na Mindanao. Wizyta odbywa się w kluczu promocji pokoju, dialogu i sprawiedliwości.
Vatican News
Swą wizytę abp Paul Richard Gallager rozpoczął od spotkania z prezydentem Ferdinandem Marcosem Jr., doceniając wkład Filipińczyków w dobrobyt Kościoła katolickiego i wielu społeczeństw. Witając gościa z Watykanu prezydent podkreślił, że „Filipiny są nie tylko krajem katolickim, ale bardzo katolickim”. Wskazał zarazem, że kraj ten od wielu lat ściśle współpracuje ze Stolicą Apostolską.
Watykański sekretarz ds. relacji z państwami rozmawiał też ze swym filipińskim odpowiednikiem, sekretarzem spraw zagranicznych, Enrique Manalo. Wspólnie omówili wspólne kwestie dotyczące zarówno Filipin jak i Watykanu. „Filipiny zawsze będą wspierać porządek międzynarodowy oparty na wartościach – powiedział Manalo. – Uznajemy wkład Stolicy Apostolskiej w promowanie pokoju, praw człowieka i współpracy na rzecz rozwoju na całym świecie”
Abp Gallagher przypomniał, że Stolica Apostolska jest szczególnie przywiązana do relacji z tym azjatyckim krajem, „ze względu na znaczący wkład Filipińczyków, jako katolików na całym świecie, w dobrobyt Kościoła katolickiego i wielu naszych wspólnot”. Watykański dyplomata dodał, że katolicy na Filipinach są doskonałymi promotorami ewangelizacji i dzielenia się Dobrą Nowiną Ewangelii. Na zakończenie przypomniał, że priorytetem Stolicy Apostolskiej – w obecnym czasie naznaczonym zbyt wieloma konfliktami i podziałami – jest promowanie pokoju poprzez dialog i negocjacje.
Z Manili abp Gallagher uda się jutro na Mindanao, gdzie weźmie udział w sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Filipin oraz będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii w Opactwie Przemienienia Pańskiego w Malaybalay. Wizytę watykańskiego dyplomaty na Filipinach zakończy spotkanie w Foreign Service Institute w Manili.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS