A A+ A++

„Wszyscy, którym leży na sercu przyszłość Ojczyzny, Kościoła, wiary i miłości powinni kochać i wspierać rodzinę” – powiedział abp Stanisław Budzik podczas odpustu w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. Dziś odbywa się tam ostatni dzień tygodniowego odpustu, podczas którego przypominane jest nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Metropolita lubelski przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, iż „Naród będzie jutro taki, jaka dzisiaj jest rodzina”.

Wskazywał, że kochać rodzinę to znaczy cenić jej wartości i możliwości, zawsze ją popierać. „Kochać rodzinę to znać niebezpieczeństwa i zło, które jej zagraża, aby móc je pokonać. Kochać rodzinę to znaczy przyczyniać się do stworzenia środowiska przyjezdnego rodzinie. Szczególną formą miłości dla dzisiejszej rodziny chrześcijańskiej jest przywrócenie jej zaufania do siebie samej, do bogactwa jej natury i łaski do posłannictwa, które Bóg jej powierzył” – mówił abp Budzik.

Metropolita lubelski wspominał w homilii śp. ks. Michała Bednarza, czciciela Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie z okazji powstania tablicy, która upamiętnia cenionego biblistę, przewodnika po Ziemi Świętej, duszpasterza podziemnej „Solidarności” i opiekuna osób internowanych podczas stanu wojennego. Ks. Bednarz zmarł 29 sierpnia 2020 r.

Kaznodzieja przypomniał, że ks. Bednarz był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, zaś większość kapłanów diecezji tarnowskiej – w tym on sam – to jego uczniowie. „Wyczuwaliśmy, że jest to kapłan autentyczny, człowiek z pajsą, człowiek z sercem na dłoni. Był pracowity, systematyczny, bezinteresowny. Był człowiekiem głębokiej wiary” – wspominał abp Budzik.

Przez cały tydzień do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie przybywali mieszkańcy miasta i okolic. „Nie istnieje niemożliwe, gdy prowadzi i wspiera Maryja” – te słowa z nauczania Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na tarnowskim Burku. Obraz znajdujący się w drewnianym kościele ma ok. 400 lat.

Nie ma żadnych materiałów mówiących o pochodzeniu cudownego wizerunku Matki Bożej. Przypuszcza się, że obraz ten znajdował się w tarnowskiej katedrze w kaplicy Bractwa Szkaplerznego lub Bractwa Różańcowego.
W trakcie prac konserwatorskich okazało się, że obraz był 4-krotnie przemalowywany i przy okazji został odkryty pierwotny, wczesnorenesansowy wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAkcja straży i policji na Pniowcu. Na brzegu znaleziono ubrania
Następny artykułXXIX Orawskie Lato w Jabłonce (zdjęcia)