Żeby zrozumieć, co konkretnie jest określane w Polsce mianem “aborcja eugeniczna”, należy cofnąć się do 1993 r. Polska dopiero co odzyskała pełną niepodległość, którą w dużej mierze pomógł jej zyskać Kościół. Dużą rolę w tym procesie odegrał papież Jana Paweł II, który był wtedy głową Watykanu. Polacy organizowali swoje prawodawstwo na nowo.
Nazwy “aborcja eugeniczna” nikt jeszcze wtedy nie używał. Po okresie PRL, który był umiarkowanie liberalny w kwestii aborcji i w pewnym czasie dopuszczał przerywanie ciąży “ze względu na trudne warunki życiowe kobiety ciężarnej”, władze III RP chciały bardziej pójść w kierunku nauk chrześcijańskich.
Aborcja eugeniczna – na czym polegał kompromis aborcyjny?
Na początku stycznia 1993 r. wprowadzono tzw. kompromis aborcyjny, na mocy którego aborcja mogła być dokonywana w trzech przypadkach:
– gdy ciąża zagrażała życiu lub zdrowiu matki
– gdy ciąża była wynikiem przestępstwa, np. zgwałcenia, kazirodztwa lub pedofilii
– gdy badania medyczne wskazywały na to, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo ciężkiego oraz nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby, która jest dla niego śmiertelna.
Ten kompromis przez wiele lat był traktowany jak świętość. Oznaczał jedną z najsurowszych regulacji aborcyjnych w Europie, ale bali się go ruszać zarówno pr … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS