A A+ A++

W niedzielę 14. lipca przemyski Rynek stał się miejscem wyjątkowej plenerowej inscenizacji folklorystycznej pt. „Wesele Przemyskie. Tradycja i radość”.

Od godziny 17 na ulicach miasta można było się zapoznać z weselnymi tradycjami podkarpackiej wsi. W rekonstrukcji przemyskiego wesela brało udział kilka grup związanych z folklorem: Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl, Zespół Ludowy z Kupiatycz oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Słonnego. Gośćmi specjalnymi wesela byli: Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” oraz znane w Polsce i nagradzane za swoje osiągnięcia muzyczne kapele ludowe: „Młoda Harta” i Kapela Ozimkowicza. Pierwsza pochodzi z Harty, jednej z największych wsi na terenie województwa podkarpackiego, o wielopokoleniowych tradycjach ludowego muzykowania, nazwa drugiej nawiązuje do Jana Ozimkowicza, siedemnastowiecznego jarosławskiego złotnika i tłumacza języka perskiego, jej członkowie pochodzą z Przemyśla i z Jarosławia. Atrakcją kulinarną wydarzenia były także lokalne produkty przygotowane przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Kniażyc, Kalnikowa i Wyszatyc.

Ogromne zainteresowanie mieszkańców

Widowisko spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Przemyśla, którzy mogli uczestniczyć w nim jako goście weselni, podążając wspólnie z  tancerzami w ślubnym orszaku ulicami miasta. Orszak, na czele z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl, wyruszył z ulicy Serbańskiej, podążając do domu pana młodego, którego, za zgodą rodziców, zabrał w dalszą drogę do panny młodej marszałek wesela w osobie choreografa i autora scenariusza wydarzenia, Piotra Jopa. Ulicą Kazimierzowską orszak podążył do domu panny młodej, w którym starościna z marszałkiem przekonywali rodziców do wydania córki za mąż. Zgoda rodziców, zapoznanie młodych i błogosławieństwo otworzyły weselnikom drogę do kościoła oo. franciszkanów, przed którym nastąpiły symboliczne zaślubiny. Młodzi małżonkowie dorożką podjechali do karczmy, w której czekali już na nich z chlebem i solą rodzice oraz Żyd, zapraszający gości weselnych w swoje progi. Przemarszowi towarzyszyły suity tańców przemyskich i rzeszowskich, weselne pieśni, przyśpiewki, dialogi i przemowy starosty oraz starościny wesela, marszałka, drużbów, rodziców i państwa młodych, które układały się w tradycyjną  historię swatania, zaślubin i weselnej zabawy.

Tak pięknie tocząca się opowieść o dawnym weselu została przerwana ulewą, widzowie nie zobaczyli więc już tego dnia kolejnych scen uroczystości, równie spektakularnych: oczepin, występu Cyganki, śpiewającej pieśń o miłości, krojenia weselnego kołacza, suity tańców przeworskich, nie odbyła się także zapowiadana i oczekiwana wspólna potańcówka na Rynku do muzyki Kapeli Ozimkowicza i „Młodej Harty.”  Wspaniałe widowisko zebrało tak wiele pozytywnych recenzji i entuzjastycznych gratulacji, że organizatorzy planują powtórzyć spektakl przy bardziej sprzyjającej pogodzie.

Żywa rekonstrukcja tradycji

Projekt został zrealizowany dzięki współpracy z Urzędem Miasta Przemyśla, Przemyskim Centrum Kultury i Nauki Zamek, Podkarpacką Fundacją Ochrony Zabytków „OPOKA” oraz przy wsparciu Stowarzyszenia Folkloru Ziemi Przemyskiej.

Żywa rekonstrukcja tradycji naszego regionu  to historia która, co pokazały tłumy widzów inscenizacji, nie nudzi, historia, którą każdy może przeżyć sam. Piękne, kolorowe stroje, staranność przygotowanej scenografii, profesjonalizm i energia tancerzy nie tylko przeniosły widza do dawnych czasów i poszerzyły wiedzę o lokalnych tradycjach, ale także wywoływały wiele emocji od radości do wzruszenia, a nawet stały się impulsem do wspólnego śpiewu.  „A to Polska właśnie !”, mógłby w tych okolicznościach powtórzyć Poeta z Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Polska w odsłonie kultury ludowej jednej ze swoich małych ojczyzn – ziemi przemyskiej.

Małgorzata Wilgucka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTartak obwoźny
Następny artykułNajwiększy błąd przy smażeniu schabowych. Wyjdą twarde jak podeszwa