A A+ A++

Liczba lekarzy z zagranicy pracujących w Polsce to około 4,5 tysiąca. Stanowi to niecałe 5 proc. wszystkich lekarzy – powiedział w czwartek w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zapytany o lekarzy z zagranicy – w tym z Białorusi i Ukrainy już pracujących w Polsce – odpowiedział, że ich liczba to obecnie około 4,5 tysiąca.

Wyjaśnił, że wnioski składane przez lekarzy są badane. “My przede wszystkim poprzez konsultantów krajowych weryfikujemy program studiów. Oczywiście ta ścieżka ma uproszczony charakter, bo inaczej musieliby nostryfikować dyplom, co trwa kilka lat” – zaznaczył dodając, że w tej chwili takie osoby nie muszą zdawać dodatkowego egzaminu.

Jednocześnie przypomniał, że lekarze uzyskujący pracę w Polsce dzięki uproszczonej procedurze mogą wykonywać ją jedynie pod nadzorem polskiego lekarza.

Dopytywany, czy to oznacza, że lekarz uzyskujący pracę w ramach ułatwionej procedury nie jest pełnoprawnym lekarzem wyjaśnił, że faktycznie nie ma on uprawnień specjalisty, ale ma uprawnienia porównywalne do lekarza, który skończył studia medyczne. Przypomniał, że tacy lekarze, w ciągu pięciu lat, podczas których mogą pracować dzięki uproszczonej procedurze, mogą równocześnie zrealizować pełną ścieżkę dopuszczenia – nostryfikować dyplom czy przejść specjalizację w Polsce.

“Udało nam się zrobić dwie rzecz. Pierwsza to są lekarze z zagranicy. 5 proc. to nie jest dużo, ale to jest zauważalnie. Udało nam się powstrzymać odpływ lekarzy z Polski. Poziom wynagrodzeń, który w tej chwili zapewniajmy w systemie, to jest jednak proces, który odwraca zupełnie tendencję z ostatnich lat, kiedy lekarze wyjeżdżali, mieliśmy malejącą liczbę z roku na rok” – powiedział szef resortu zdrowia.

Podkreślił, że jeśli porównamy liczbę lekarzy obecnie z rokiem 2015, to jest ich o kilkanaście tysięcy więcej w systemie.

Minister zdrowia zapytany został również o kierunki medyczne otwierane na uniwersytetach. Niedzielski wskazał, że wszyscy absolwenci – niezależnie czy uczyli się na uczelni medycznej, czy na kierunku lekarskim otwartym na uniwersytecie, zdają ten sam egzamin, czyli Lekarski Egzamin Końcowy (LEK).

“Każdy z tych kierunków musi spełniać te same warunki dotyczące obsady, kadry profesorskiej, infrastruktury. Wnioski są badane zarówno przez Ministerstwo Zdrowia jak i Ministerstwo Edukacji i Nauki” – dodał.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMicrosoft попередила про загрозу нової хвилі кібератак з Росії
Następny artykułTragedia we Wrzosach, w gminie Przystajń. W pożarze budynku zginął 70-latek