…a starsi przechodzą na emeryturę. Chętnych na bycie belfrem wśród absolwentów uczelni jakoś nie widać. Za dziesięć lat po prostu nie będzie komu uczyć.
Jedną z najwybitniejszych postaci w polskiej historii był niewątpliwie Jan Zamoyski. Fundując w swoim prywatnym mieście trzecią w kraju wyższą uczelnię, napisał jedno z najczęściej cytowanych zdań dotyczących edukacji. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
O tym, jak ważne dla całego narodu jest szkolnictwo, przeczytać można m.in. w gazetce „Świt. Organ Stowarzyszenia Koleżeńskiego przy gimnazjum im. St. Małachowskiego” z 1 marca 1925 r.:
„Każde państwo stara się zawsze oprzeć na silnych podstawach i w ten sposób ugruntować swą trwałość. Dawniej istniały na tę sprawę dwa zasadnicze poglądy. Jedni mówili, że najważniejszym czynnikiem w utrzymaniu stałości danego państwa jest silna wola obywateli. Drudzy zaś twierdzili i twierdzą, że podstawą trwałości państwa jest jedynie dobra wola współobywateli. To drugie zdanie zwyciężyło i ono to kieruje już życiem narodów. W celu wytworzenia w członkach społeczeństwa zmysłu obywatelskiego, niektóre państwa zorganizowały bardzo dobre szkolnictwo. I to właśnie przyczyniło się w znacznej mierze do ich rozwoju. Najlepiej zorganizowane szkolnictwo posiadają Niemcy i one to zdołały wychować młode pokolenie na patryjotycznych i dzielnych żołnierzy, dla których jedynym hasłem w życiu było: Deutschland, Deutschland über alles [akurat do tych słów kilka, kilkanaście lat później autor podszedłby z pewnością ze znacznie mniejszym zachwytem – mk]. Prócz tego ludzie, którzy ukończyli jakiekolwiek szkoły, zapatrują się zupełnie inaczej na sprawy publiczne, niż ludzie ciemni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS