A A+ A++

W projekcie ustawy o zawodach lekarza są zapisy przewidujące ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza UE. – Trzeba domagać się od ustawodawcy gwarancji, że lekarz będzie miał odpowiednie kompetencje, dzięki czemu nie będzie zagrażać bezpieczeństwu pacjenta – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

Projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przyjął w ubiegłym tygodniu rząd. Zawiera on zapisy o ułatwieniach w zatrudnianiu lekarzy spoza UE i uzyskiwaniu przez nich prawa wykonywania zawodu.

Jak podkreśla w rozmowie z Polityką Zdrowotną A. Matyja, system kształcenia lekarzy np. na Ukrainie odbiega od tego w Polsce, czego przykładem mogą być słabsze wyniki Lekarskiego Egzaminu Państwowego polskich studentów kończących tamtejsze uczelnie medyczne. – Lekarze Ci muszą potem dużo nadrabiać i robią to – stwierdził.

– My nie chcemy zamykania granic dla lekarzy spoza Unii Europejskiej, np. z Ukrainy czy  Białorusi. Polscy lekarze nie boją się konkurencji, ale obniżanie standardów nie jest rozwiązaniem. Chętnie przyjmiemy obcokrajowców, ale musimy zwracać uwagę na jakość wykształcenia, aby zapewnić bezpieczeństwo medyczne naszym pacjentom – zaznacza szef samorządu lekarskiego.

– Zaproponowane w ustawie zmiany dotyczące nowych zasad uzyskiwania prawa wykonywania zawodu – zwłaszcza przez lekarzy spoza UE, to przepisy forsowane przez Ministerstwo Zdrowia, które nie były z nami konsultowane. Uproszczony tryb przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarzowi niebędącemu obywatelem państwa członkowskiego UE jest całkowicie nieuzasadniony zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa polskiego pacjenta, zgodności z prawem Unii Europejskiej, jak również prawidłowości funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia – ocenia A. Matyja.

Jak wskazuje, projektowane przepisy nie wskazują odpowiednich kryteriów weryfikacji faktycznej wiedzy i umiejętności lekarzy. – Jednocześnie weryfikacja przedkładanej w tym trybie dokumentacji, w szczególności dotyczącej uzyskanej specjalizacji i doświadczenia zawodowego będzie utrudniona, o ile w ogóle możliwa – dodaje.

Kryzys kadrowy

– Mamy obecnie do czynienia z ogromnym kryzysem kadrowym w zawodzie lekarza. Zakładamy, że brakuje nam kilkudziesięciu tysięcy lekarzy. Rośnie wciąż średnia wieku lekarzy. Obecnie wynosi ona ponad 50 lat, a wśród specjalistów – 54 lata. Mamy lukę pokoleniową, a coraz większy odsetek lekarzy wchodzi w wiek emerytalny – podkreśla A. Matyja.

Kryzys kadrowy w polskiej ochronie zdrowia pogłębia się, o czym świadczą informacje o zamykaniu szpitali i oddziałów. Nie wynika to wyłącznie z braku umiejętności zarządzania, jak próbuje się przekazać to opinii publicznej, ale z braku kadr medycznych i braku lekarzy. Są specjalizacje, gdzie naprawdę lekarzy brakuje, a warunki pracy lekarzy, jakie oferują szpitale UE, są znacznie lepsze. Zaczyna się ponowna fala rezygnacji z pracy w naszym kraju i wyjazdów – mówi.

Przypomina, że według rejestru NIL, w Polsce mamy 140 137 lekarzy aktywnie wykonujących zawód . Jednocześnie zastrzega, że Izba nie ma dokładnej informacji o tym, ilu lekarzy opłaca składki i figuruje w rejestrze, a tak naprawdę pracuje w UE.

– Wielu lekarzy pracuje w dwóch, trzech, czterech miejscach, co może zafałszowywać faktyczną ich liczbę w systemie ochrony zdrowia – dodaje.

Rozwiązaniem zmiana organizacji pracy

– Pieniądze zainwestowane w wysokie wykształcenie lekarzy są niewykorzystywane, tak samo jak niewykorzystywany jest potencjał lekarzy. 80  proc. pracy lekarza to biurokracja, a 20 proc. to czas dla pacjenta. Należy odwrócić te proporcje. Jeśli coś jest dobrem rzadkim, to należy o nie dbać: właściwie organizować czas pracy, odbiurokratyzować codzienną pracę, nie narzucając coraz większych obciążeń, co prowadzi do frustracji i wypalenia zawodowego – zaznacza Prezes NRL.

BPO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFałszywe oferty kwater w górach. Policja ostrzega
Następny artykułInformacja o możliwości otrzymania pomocy finansowej ze środków pozostających w dyspozycji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych