A A+ A++

Folia stretch to niezwykle powszechnie stosowany materiał do pakowania. Na ogromną skalę wykorzystują ją zwłaszcza firmy transportowe i logistyczne, ponieważ doskonale nadaje się do szczelnego owinięcia właściwie dowolnego ładunku. Jedną z najbardziej cenionych właściwości folii stretch jest lepkość. To dzięki tej cesze materiał ciasno przylega do owijanego obiektu bez względu na jego kształt, chropowatość powierzchni czy gabaryty. Jednak co sprawia, że ten produkt zachowuje się właśnie w taki sposób? Czemu folia stretch się klei?

Dlaczego folia stretch się klei? Wpływ sposobu produkcji

Na rynku istnieje wiele typów folii wyróżniających się między sobą właściwościami czy sposobem produkcji. Wśród nich wymienia się również lepkość. Dlatego, zanim przejdziemy do wytłumaczenia, czemu folia stretch się klei, warto zwrócić uwagę na to, które rodzaje wykazują tę właściwość.

Folia stretch powstaje za sprawą wykorzystania dwóch różnych metod – wlewu maszynowego, po angielsku znanego jako “cast” oraz rozdmuchu, czyli “blown”. To właśnie drugim z wymienionych sposobów produkuje się lepki materiał. Uważa się go za bardziej czasochłonny, jednak z drugiej strony daje lepsze rezultaty w postaci większej odporności na różnorodne uszkodzenia mechaniczne.

W trakcie stosowania metody “blown” żywica, z której ma powstać folia, zostaje najpierw stopiona do płynnej postaci, a następnie rozdmuchana na płaskiej powierzchni. Następuje to w dwóch kierunkach – poprzecznym i maszynowym. Na końcu następuje schłodzenie materiału zimnym powietrzem.

Czemu folia stretch się klei? Teorie

Niezwykłe właściwości folii stretch zastanawiają sporą grupę osób. Dzieje się tak, ponieważ lepkość tego materiału stanowi bardzo interesującą zagadkę. Dlaczego folia stretch się klei? Naukowcy udowodnili między innymi, że nie ma to żadnego związku ze zjawiskami obejmującymi elektrostatykę, które niekiedy uważa się za odpowiedź na to pytanie.

Co więcej, producenci folii stretch nie deklarują wykorzystania żadnego kleju ani innej lepkiej substancji w celu polepszenia przylegania jej do różnych obiektów. Inni natomiast twierdzą, że ten materiał może działać na zasadzie rzepu, jednak w tym przypadku niewielkie haczyki miałyby mieć mikroskopijne rozmiary.

To bardzo ciekawe teorie, niestety – mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. To, że folia stretch się klei, wynika z nieco innych oddziaływań. Dlaczego tak się dzieje i co wpływa na wysoki poziom lepkości tego materiału?

Dlaczego folia stretch się klei?

Folia stretch zawdzięcza swoją lepkość nietypowym właściwościom rozdmuchanej i schłodzonej żywicy. Ten materiał jest bardzo cienki, lekki oraz cechuje się gładką powierzchnią, co ułatwia przyleganie do różnorodnych towarów. Wysoki stopień elastyczności również ma w tym swój udział.

Prawdopodobnie za fakt, że folia stretch się klei, odpowiada specyficzna budowa przetworzonej żywicy. Jednak, aby wytłumaczyć nieco lepiej to zjawisko, należy zajrzeć nieco głębiej – na poziomie mikroskopijnym. Uważa się, że lepkość powoduje charakterystyczna konstrukcja spiralnych łańcuchów polimerowych budujących różne tworzywa sztuczne, na przykład PCV składającego się z łańcuchów poliwinylowych.

Wspomniane łańcuchy są ułożone ciasno oraz działają na zasadzie sprężyn. Właśnie ten fakt sprawia, że folia cechuje się elastycznością. Dzięki temu, po jej naprężeniu i delikatnemu rozciągnięciu można zauważyć, że materiał lepiej przylega do owijanego produktu. Natomiast, gdy przestaniemy na nią oddziaływać, folia nieco się skurczy, co za tym idzie – powróci do poprzedniego stanu.

Czemu folia stretch się klei? Podsumowanie

Klejące się folie stretch są wygodniejsze w użytku, ponieważ ciasno opinają zapakowany towar. A dzięki specjalnym właściwościom ryzyko, że materiał ochronny samoczynnie się odklei, jest niewielkie.

Jednak, aby mieć stuprocentową pewność co do skuteczności materiału, warto wybierać sprawdzonych producentów folii stretch. Wśród nich uwagę przykuwa firma kryjąca się za stroną https://ergis.eu/. To właśnie na niej możemy znaleźć spory wybór różnorodnych rodzajów folii stretch, w tym tej produkowanej metodą “blown”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakie parametry powinien mieć dobry laptop?
Następny artykułI liga M: W sobotę dwa mecze na szczycie, kolejkę zainauguruje spotkanie we Wrześni