Wczoraj na sesji radni gminy Szudziałowo podjęli decyzję o likwidacji Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Babikach. Ta sprawa ciągnie się już od dłuższego czasu.
Na początku lutego 2021 radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie przekształcenia podstawówki w Babikach w filię szkoły w Szudziałowie. Miałyby tam pozostać klasy I-III oraz oddziały przedszkolne. Sprzeciwili się temu m.in. rodzice uczniów. Kuratorium negatywnie zaopiniowało uchwałę. Wójt odwołał się w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pod koniec maja ze stanowiska dyrektora ze skutkiem natychmiastowym zwolniona została pełniąca tę funkcję nauczycielka. Wojewoda podlaski stwierdził nieważność decyzji wójta w tej sprawie. We wrześniu 2021 Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło decyzję o tym, by nie przekształcać placówki w Babikach w filię.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szkoła w Babikach nie będzie filią. Tak zadecydował minister. Gmina odwoła się od tej decyzji
Sprawa wróciła na wczorajszej sesji.
„Zamierzone przekształcenia organizacji funkcjonowania oświaty na terenie gminy mają na celu usprawnienie procesu edukacji oraz wyrównanie poziomu kształcenia wszystkich uczniów z terenu gminy Szudziałowo. (…) W szkole w drodze konkursu nie obsadzono stanowiska dyrektora. W odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie nie wpłynęła żadna kandydatura. Obecnie osoba pełniąca funkcję dyrektora nie posiada wymaganych kwalifikacji. W szkole brak nauczycieli do nauczania przedmiotów: fizyka, chemia, technika. Przedmiotów tych, za zgodą Podlaskiego Kuratora Oświaty, uczą nauczyciele bez kwalifikacji do nauczania tych przedmiotów. Ze szkoły z dniem 1 września 2022 roku zwolnili się nauczyciele: języka polskiego, matematyki, fizyki, edukacji wczesnoszkolnej, historii i logopeda” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Rada zapewnia jednocześnie, że uczniowie szkoły mają możliwość uczenia się w tworzonej Szkole Filialnej w Babikach. Ma ona być częścią podstawówki w Szudziałowie. Będzie to możliwe jednak tylko dla uczniów zerówki i klas I-III.
– Podchodzimy po raz kolejny do przekształceń. Konsultowaliśmy to z kuratorium, że należy zlikwidować tę szkołę, a potem ją przekształcić w filię. Przeciwni byli nauczyciele, rodzice, różni aktywiści. Natomiast nikt nie podjął się trudu przejęcia szkoły przez stowarzyszenie czy poprowadzenie jej samemu. Wiedzą państwo jak to wygląda – tłumaczył wójt Tadeusz Tokarewicz. Wspomniał też, że prowadzenie szkoły kosztuje gminę około 900 tysięcy złotych.
– Z uporem maniaka i jak bumerang wraca pan do tego tematu. Kolejny raz podchodzimy do tej sprawy. Mówi pan, że trzeba kierować się dobrem budżetu, a ja uważam, że trzeba kierować się dobrem naszych dzieci – stwierdziła jedna z radnych.
Oponowali również rodzice.
– W tym roku widzimy się tutaj po raz kolejny. W naszej szkole uczy się 58 uczniów, w tym 16 w oddziałach przedszkolnych. Uczy 13 nauczycieli, czterech to emeryci. 1 września, na rozpoczęcie roku szkolnego, szkołą tętniła życiem, każdy miał uśmiech na twarzy – zapewniała Ewelina Dobrenko, mieszkanka gminy Szudziałowo. – Jesteśmy tutaj trzeci raz. Zacznijcie się zastanawiać jak zachęcić młodych, żeby przyjeżdżali do naszej gminy.
Finalnie uchwała została przyjęta 9 głosami za, a 6 osób było przeciw.
(orj)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS