Obecnie najpopularniejszym rodzajem procesorów są te oparte na architekturze x86 – są one produkowane m.in. przez Intela czy AMD, ale również coraz częściej przez chińskie czy nawet rosyjskie firmy. Pewną konkurencją, oferującą przede wszystkim wyższą energooszczędność i lepszy stosunek wydajności na wat, są układy ARM, w których ostatnio lubuje się choćby Apple. Jest też inna grupa układów, wykorzystująca w pełni otwartą architekturę RISC-V. Obecnie nie ma na rynku dużej liczby układów, opartych na pomyśle firmy SiFive z Uniwersytetu w Berkeley. Tymczasem inna firma – Ventana Microsystems – zaprezentowała swój najnowszy chip, oparty na RISC-V. Mowa o Veyronie 1, który przygotowano z myślą o wykorzystaniu w centrach danych.
Firma Ventana Microsystems poinformowała o wprowadzeniu do oferty pierwszego na świecie procesora dla centrów danych, opartego na architekturze RISC-V. Mowa o układzie Veyron V1.
Rosja buduje procesory oparte na modelu programowym RISC-V. Przeznaczenie: urządzenia konsumenckie i serwery
Dotychczas architektura RISC-V, ze względu na swoją otwartość, efektywność energetyczną oraz skalowanie, przyjęła się głównie na rynku IoT (Internet of Things). Wygląda jednak na to, że już wkrótce RISC-V może zrobić całkiem solidny krok naprzód na dużo ważniejszym rynku, jakim są centra danych. Firma Ventana Microsystem ujawniła pierwsze szczegóły na temat procesora Veyron V1, który oparto na wspomnianej architekturze. Ze względu na wysoką skalowalność, Veyron V1 może zrobić użytek nawet ze 192 rdzeni RISC-V (po 16 rdzeni na klaster, co daje maksymalnie 12 klastrów, ale może ich być mniej, co przełoży się na mniejszą liczbę rdzeni). Całość wyprodukowano w 5 nm litografii (prawdopodobnie TSMC, ale nie ma potwierdzenia). Układ pracuje z częstotliwością taktowania na poziomie 3,6 GHz.
AMD EPYC 9004 – oficjalny debiut serwerowych procesorów EPYC Genoa z maksymalnie 96 rdzeniami Zen 4
Procesor Veyron V1 posiada również na pokładzie 48 MB pamięci cache L3 oraz zaawansowane funkcje zabezpieczające, w tym funkcje blokujące ataki typu “side-channel” (te mogą zdalnie infekować systemy operacyjne a następnie w prosty sposób pozyskiwać wrażliwe dane, omijając całkowicie zabezpieczenia systemu). Veyron V1 będzie obsługiwał pamięci DDR5, a także magistralę PCIe 5.0, wstecznie kompatybilną również z PCIe 4.0. Twórcy Veyron V1 z firmy Ventana Microsystems potwierdzają, że procesor RISC-V może zostać wykorzystany nie tylko w centrach danych, ale przykładowo również w usługach streamingowych oraz wszelkich innych opartych na hostingu oraz chmurze. Przy odpowiedniej wydajności i dobrym zabezpieczeniu wrażliwych danych, taki procesor jak Veyron V1 może stać się ciekawą konkurencją dla serwerowych układów x86 jak AMD EPYC czy Intel Xeon.
Źródło: WCCFTech, ITHome
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS