A A+ A++

Po raz drugi Lasy Państwowej zapraszają do wzięcia udziału w akcji „Choinka dla życia”. Każdy kto w środę 14 grudnia w Końskich odda krew otrzyma choinkę od Nadleśnictwa Barycz.

REKLAMA


„Nadleśnictwo Barycz jak i całe Lasy Państwowe zachęcają do włączenia się w akcję ‘Choinka dla życia’. To akcja organizowana 14 grudnia pod punktami krwiodawstwa w kraju. W Końskich nasz namiot będzie ustawiony w okolicach Szpitala św. Łukasza, a krew można oddawać w koneckim punkcie krwiodawstwa. Każdy krwiodawca, który krew odda otrzyma od Lasów Państwowych żywą choinkę, a w tym roku będzie to jodła” – mówi nam Kamil Kubicki, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Barycz.

Akcja prowadzona będzie w godzinach od 8:00 do 15:00. Punkt w tym czasie może obsłużyć około 30 osób. Krew można oddać też w Kielcach, w głównej placówce przy ulicy Jagiellońskiej. Tamtejszy punkt może obsłużyć w ramach akcji ponad 120 osób.

REKLAMA

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki
 wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
 waga co najmniej 50 kilogramów,
 w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia
uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych
diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz
nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

W dniu oddania krwi
 trzeba być wyspanym i wypoczętym,
 trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych
leków (nie dotyczy to antykoncepcji)
 należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek
 wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem)
 ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu
poprzedzającym oddanie krwi,
 mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Czego możemy się spodziewać
Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok. 40-60 minut. Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.
***
Skąd się biorą choinki?
Bożonarodzeniowe drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Lasy Państwowe nie wycinają choinek na uprawach leśnych albo w podszytach. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „zwykły” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. W wielu nadleśnictwach jest możliwość samodzielnego wyboru drzewka, a nawet można je sobie samemu wyciąć. Dzięki temu, że choinki są wycinane „na bieżąco”, ograniczamy do minimum liczbę niewykorzystanych drzewek.

Święta, święta i po świętach, a co z choinką?
Po świętach mamy kilka możliwości co zrobić z drzewkiem. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów mają zazwyczaj wyznaczone dni, kiedy odbierają choinki – wystarczy takie drzewko zostawić przy śmietniku. Możemy także oddać drzewko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako odpad biodegradowalny. Igły i cienkie gałązki możemy wykorzystać także w naszym ogrodzie, wysypując je na rabaty i grządki. Pamiętajmy tylko o tym, by drzewko było pozbawione wszystkich ozdób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNagana dla Jarosława Kaczyńskiego. Pokłosie wypowiedzi o “dawaniu w szyję”
Następny artykułNocna interwencja policji. Po niej 32-letni mężczyzna został odwieziony do szpitala i tam zmarł [WIĘCEJ INFORMACJI]