MBP w Chojnicach – 2022-12-12 15:37:28
Poezja w bibliotece to cykl spotkań z twórcami z naszego regionu. W piątek 9 grudnia 2022 roku w Czytelni gościł Filip Schulz, młody debiutujący poeta, chojniczanin, obecnie mieszkający w Gdańsku.
Rozmowę z Filipem Schulzem prowadziła bibliotekarka Anna Maria Zdrenka, a wstępem do niej było przeczytanie kilku wierszy przez prowadzącą i autora, który był gościem cyklu. Filip zaczął pisać wiersze już w szkole podstawowej, jednak jego prawdziwa przygoda z liryką rozpoczęła się w 2019 roku podczas Kwietniowych Spotkań z Poezją, organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich. To tam po raz pierwszy przedstawił swoje dwa wiersze. Obecnie planuje wydanie tomiku „Świadectwo istnienia”, do którego powstała już nawet okładka. W swoich utworach porusza trudne tematy: dobra i zła, sacrum i profanum, życia i śmierci. Inspiracją do pisania, jak podkreślił, są dla niego kontakty z innymi ludźmi. A jego wiersze to po prostu zapiski relacji, rozmów, kontaktów społecznych.
Poezja dla Filipa Schulza to przede wszystkim swobodne przelewanie myśli na kartkę. Jak mówił podczas spotkania, najpierw pojawia się jakaś idea, a następnie wokół niej zaczyna powstawać utwór. Najlepszą jego porą na tworzenie jest wieczór, noc, gdy człowiek odizolowany jest od bodźców zewnętrznych i może skupić swoje myśli. Jego ulubionymi poetami są twórcy XX-wieczni, a wśród nich: Tadeusz Różewicz, Miron Białoszewski i Zbigniew Herbert. Lubi ich czytać, czy słuchać ich utworów w formie audiobooka. Uważa, że jest to uczące i wzbogacające. Gość podkreślał także, że literatura towarzyszyła mu od dziecka, dzięki mamie, która jest również pierwszym odbiorcą jego twórczości i redaktorem jego tekstów.
Debiutujący poeta opowiadał także w bibliotece o swoich innych zainteresowaniach, którymi są: koszykówka, podróże, góry, harcerstwo oraz muzyka. Jeden z wierszy był inspirowany piosenką zespołu Pink Floyd. Stwierdził, że muzyka jest bardzo ważna w jego życiu i w jakiś sposób oddziałuje na niego. Swoją przyszłość wiąże z psychologią, chce zostać psychoterapeutą i nadal tworzyć wiersze, przelewać na papier swoje myśli. Na zakończenie spotkania nie zabrakło pytań od zebranej publiczności, m.in. o tytuł tomiku, inspiracje, warsztat pisarski czy początki tworzenia.
Podobne tematy:
Najnowsze:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS