A A+ A++

Rząd sprowadził węgiel wątpliwej jakości. Ministerstwo Środowiska i Klimatu wydało rozporządzenie, które uchyla do 30 kwietnia 2023 r. normy dotyczące jakości paliw stałych. Mieszkańcy Lublina nie chcą palić takim węglem.

Niewielkie zainteresowanie rządowym węglem

Lublin podpisał umowy z trzema składami, które odpowiadają za dystrybucją rządowego węgla. Większość mieszkańców spodziewała się, że będzie to węgiel krajowy, a tak nie jest. Surowiec, który jest dostępny w naszym mieście, pochodzi z importu, a dokładnie z Indonezji. Zainteresowanie wątpliwej jakości węglem jest bardzo niewielkie.

„Do końca wczorajszego dnia (7.12) współpracujące z miastem składy sprzedały ponad 190 ton węgla. Do dziś nie złożono żadnej reklamacji, natomiast do miasta i do przedsiębiorców prowadzących składy wpływają sygnały od mieszkańców o wysokiej zawartości miału w dystrybuowanym surowcu” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Paliwo przeznaczone dla mieszkańców Lublina zapewnia PGE Paliwa. W ramach zawartej ze spółką umowy miasto odebrało do tej pory blisko 440 ton surowca. Z informacji przekazywanych przez składy węgla wynika, że zawartość miału w odbieranym paliwie przekracza parametry jakościowe i sięga nawet od 20 do 30 proc.

„Ponadto zastrzeżenia budzi fakt, że węgiel odbierany ze składowiska spółki w Biłgoraju, nie jest sortowany (przesiewany), tak jak w przypadku podmiotów komercyjnych, lecz ładowany na samochody dostawcze bezpośrednio z wagonów lub pryzm” – przyznaje Anna Czerwonka.

POWIĄZANE:

Węgiel wątpliwej jakości

„Oczekujemy, żeby surowiec, który ma trafić do lubelskich domów na preferencyjnych warunkach, był dobrej jakości. Jeśli firmy wprowadzające węgiel do obrotu dostarczają podmiotom komercyjnym paliwo o wysokich parametrach, to tak samo powinny postępować w przypadku gospodarstw domowych kupujących węgiel od gmin” – mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

„Mając na względzie informacje przekazywane przez podmioty realizujące w porozumieniu z miastem sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach oraz zgłoszenia samych mieszkańców wystąpiliśmy do PGE Paliwa z pismem, w którym przekazaliśmy uwagi dotyczące jakości odbieranego paliwa” – przekazał Wojewódzki.

Aktualnie obowiązujące przepisy nie dają samorządom prawnych narzędzi do zareklamowania dostarczanego paliwa z powodu wysokiej zawartości podziarna. Minister Klimatu i Środowiska rozporządzeniem zawiesił obowiązek stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych do dnia 30 kwietnia 2023 r.

Nowe zasady

Zmieniły się zasady dotyczące sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach. Uprawnieni do zakupu mieszkańcy Lublina, którzy nie nabędą surowca w pierwszym okresie sprzedaży, to jest do 31 grudnia, albo zakupią go w ilości mniejszej niż 1,5 tony, będą mogli dokonać zakupu niewykorzystanej ilości paliwa w drugim etapie sprzedaży, czyli w 2023 roku.

Tym samym „Potwierdzenia uprawnienia do zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstwa domowego” wystawione dla okresu do 31 grudnia będą honorowane w wyznaczonych punktach dystrybucji węgla również po 1 stycznia 2023 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPGE rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – PV Jeziórko (Zdjęcia oraz video)
Następny artykułJest pomnik ku pamięci ofiar operacji polskiej NKWD!