A A+ A++

Dorota Zawierucha, ceniony pedagog i dyrektor katowickiej szkoły muzycznej, została tegoroczną laureatką nagrody im. błogosławionego ks. Emila Szramka. Nagroda przyznawana jest raz w roku (od 2009) osobie oznaczającej się znaczącą działalnością na rzecz Katowic w dziedzinach bliskich błogosławionemu. Do tej pory nagrodę otrzymali m. in. ks. abp Damian Zimoń, bp ewangelicki Tadeusz Szurman, a także siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.

Nagrodę w roku 2022 otrzymała pani Dorota Zawierucha, ceniony pedagog i dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, „za niezwykle konsekwentne kształtowanie świata wartości etycznych i artystycznych w pedagogicznej codzienności, otwartość na potrzeby środowiska oraz opiekę nad utalentowaną młodzieżą.”

Laureatka już w czasie studiów podejmowała opiekę nad dziećmi przy jednej z jezuickich placówek prowadząc ich socjalizację poprzez muzykę i pomagając odkryć i rozwinąć ich talenty. Stara się nie tylko o właściwy rozwój talentu powierzonej jej młodzieży, ale również o właściwe jej wychowanie i przekazanie wartości artystycznych, etycznych, patriotycznych, czy duchowych. Dlatego powierzeni jej nauczyciele i uczniowie działają na rzecz środowiska, a także na rzecz ludzi, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Dzięki inspiracji laureatki pedagodzy i uczniowie organizują koncerty dla osób w hospicjum oraz w domu opieki społecznej na oddziale geriatrycznym, a także dla chorych na oddziale onkologii. Szkoła współpracuje także z katowickim stowarzyszeniem „Dom Aniołów Stróżów” organizując koncerty nauczycieli i uczniów dla dzieci objętych specjalną opieką wychowawczą.

Ponadto szkoła od wielu lat organizuje obchody święta patronalnego muzyków, organistów i chórów we wspomnienie św. Cecylii w kościele mariackim, bierze czynny udział – poprzez akademie, koncerty i przedstawienia, w corocznych Dniach Kultury Chrześcijańskiej, obchodach Dnia Żołnierzy Niezłomnych.

Na uwagę zasługuje wielka wrażliwość laureatki na młodzież ukraińską, przybyłą do naszego kraju z racji wojny na Ukrainie. Szkoła jako jedna z pierwszych otwarła dla niej swoje mury, śpiesząc z różnoraką pomocą i organizując dla dzieci ukraińskich konsultacje muzyczne, by objąć opieką rozwój ich talentów.

Nagroda przyznawana jest raz w roku (począwszy od roku 2009) osobie oznaczającej się znaczącą działalnością na rzecz dzisiejszych Katowic, w tych dziedzinach, które bliskie były bł. ks. Emilowi Szramkowi. Chodzi o działalność charytatywną, edukację, integrację społeczną, ekumenizm, biblioznawstwo, sztukę, piśmiennictwo, czy muzykę.

Wśród laureatów nagrody znajdują się m. in. ks. abp Damian Zimoń oraz ks. bp Tadeusz Szurman „za konsekwentne budowanie wspólnoty ekumenicznej, duchowej przestrzeni życia Miasta i współżycia społecznego na Górnym Śląsku” (2011), a także siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, „za wielkie serce, miłosierdzie oraz nieustępliwą obronę godności człowieczej” (2015).

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKielce: ponad 10 ton żywności zebrali wolontariusze Caritas podczas przedświątecznej zbiórki
Następny artykułUstowo. Przebrany za drzewo uszkodził 21 samochodów i się zranił. “Człowiek-choinka” poszukiwany