Gospodarka zwalnia, stopy procentowe pozostają bez zmian
W komunikacie po posiedzeniu RPP wskazano, że październikowe dane miesięczne dotyczące produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej oraz wskaźniki koniunktury z listopada, sygnalizują dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego. Rada zwraca uwagę, że inflacja CPI w Polsce, według wstępnego szacunku GUS, obniżyła się w listopadzie, ale nadal kształtuje się na wysokim poziomie.
Ponadto Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. Osłabienie koniunktury światowej, zdaniem RPP, będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać – w ocenie Rady – obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP.
Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
W komunikacie podtrzymano, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę. Powtórzono, że NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. Powtórzono również, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego.
Decyzja RPP. Zaskoczenia nie było, uzasadnienie przewidzieliśmy
– Dzisiejsza decyzja RPP nie była żadnym zaskoczeniem i jej uzasadnienie także nie zaskakuje – wyjaśnia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. – Po braku wznowienia podwyżek stóp w listopadzie, po tym, jak Rada zapoznała się z najnowszymi prognozami inflacji – mocno zrewidowanymi w górę – i PKB – zrewidowanymi w dół, było jasne, że w kolejnych miesiącach stopy nie ulegną zmianie. Ten scenariusz właśnie się realizuje – dodaje.
W jej ocenie zapewne dla części członków Rady dodatkowym argumentem za utrzymaniem dziś stóp był wstępny odczyt listopadowej inflacji, która wytraciła nieco tempo wzrostu. Jest jednak przesądzone, że od stycznia wskaźnik CPI będzie znowu wspinał się na wyższe poziomy i dopiero od marca zacznie ponown … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS