Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważne wyroki o stawce VAT na kajmak.
Spór dotyczył sześciu wiążących informacji stawkowych, tzw. WIS, wydanych przez fiskusa na kilka rodzajów słodkiej masy. Z wnioskami o ich wydanie na potrzeby VAT wystąpiła spółka, która szczegółowo opisała skład i proces produkcyjny sześciu rodzajów kajmaku. Przykładowo dla kajmaku krówka wskazała, że produkty mleczne stanowią 61 proc. wsadu surowcowego. Pozostałe to 34 proc. cukru, 1,5 proc. tłuszczu oraz 3 proc. dodatków. Firma tłumaczyła też, że wyrób powstaje w wyniku poddania cukru z mlekiem kilkugodzinnej obróbce termicznej.
Wbrew oczekiwaniom spółki fiskus opisane we wnioskach towary sklasyfikował jako wyrób cukierniczy i określił dla nich stawkę VAT 23 proc.
Firma była przekonana, że jej słodkie wyroby to karmelizowany produkt mleczny z kodem CN 04, do którego stosuje się obniżoną 5-proc. stawkę podatku.
Czytaj więcej
Fiskus zdania nie zmienił. W jego ocenie znaczny dodatek sacharozy (jedna trzecia masy produktu) oraz substancji dodatkowych niedopuszczonych w dziale 4 (tłuszcz palmowy, aromat) świadczą o tym, że sporne masy utraciły cechy produktu mlecznego z działu 4 Nomenklatury scalonej. Miała o tym przesądzać także analiza procesu technologicznego, przez który wskutek wymieszania składników oraz ich obróbki termicznej wyrób końcowy miał utracić cechy produktu mlecznego.
Spółka zaskarżyła WIS, ale w pierwszej instancji przegrała.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy zgodził się z fiskusem, że sporne towary prawidłowo zaklasyfikował jako wyrób cukierniczy. Dominująca pierwotnie zawartość mleka w składzie procentowym została w nich bowiem zniwelowana wskutek całego procesu technologicznego, przez który cukier nadał zasadniczy charakter całemu produktowi.
Inaczej na kajmak spojrzał NSA. Nie zgodził się, że sama ponad 30-proc. zawartość … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS